Facebook Google+ Twitter

W Krakowie rozpoczyna się Festiwal Misteria Paschalia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-29 11:51

W Krakowie rozpoczyna się dziś VII wielkotygodniowy Festiwal Misteria Paschalia. To jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie. Potrwa do 5 kwietnia.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach festiwalu zaplanowano osiem koncertów, które zakończą się w wielkanocny poniedziałek.

Dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz zapewnia, że także w tym roku na festiwalu nie zabraknie wybitnych artystów. Zarówno znanych festiwalowej publiczności jak: dyrygenci Marc Minkowski, Fabio Biondi, Giovanni Antonini czy Jordi Savall czy występujących na festiwalu po raz pierwszy, takich jak formacja: La Venexiana czy L'Arpeggiata ze znanym już w Krakowie kontratenorem - Philippem Jaroussky'm. Głównym tematem tegorocznego festiwalu jest Męka Pańska. Pierwszy koncert odbędzie się w kościele św. Katarzyny, gdzie wystąpi Capella della Pieta de Turchini pod dyrekcją Antonio Florio przedstawi projekt "Intorno Allo Stabat".
Jutro - we wtorek, 30 marca - zabrzmi dzieło Antoniego Caldary - oratorium "Maddalena ai piedi di Cristo", a w Wielką Środę - w kościele św. Katarzyny zostanie przedstawiony projekt "La Ruta de Oriente", podczas którego melomani odbędą podróż przez Chiny, Indie i Japonię śladami szesnastowiecznego misjonarza, świętego Franciszka Ksawerego. Podczas tego koncertu gościnnie wystąpią: Hiroyuki Koinuma, Yukio Tanaka, Ichiro Seki, Masako Hirao, Prabhu Edouard i Ken Zuckerman.

Ważnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia będzie wielkopiątkowe wykonanie drugiej Pasji Johanna Sebastiana Bacha: Pasji wg św. Jana. To pierwszy z - zaplanowanych na trzy lata - "bachowskich" projektów, z udziałem Marca Minkowskiego i jego zespołu Les Musiciens du Louvre. W przyszłym roku na festiwalu zostanie wykonana msza h-moll, a za dwa lata - Pasja wg św. Mateusza.

Szczegółowy program tegorocznego festiwalu, pod adresem: www.misteriapaschalia.pl

Po raz pierwszy w historii Festiwalu organizatorzy przygotowują także serię płyt sygnowanych marką Misteria Paschalia. Projekt ma zasięg międzynarodowy. Zakłada wprowadzenie do międzynarodowej dystrybucji dwóch płyt z rejestracjami koncertów, które odbyły się w ramach kolejnych edycji festiwalu Misteria Paschalia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.