Facebook Google+ Twitter

W Krakowie szajka oszustów internetowych wpadła w rękce policji

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-06 11:20

To był wspaniały pomysł na biznes. 29-letni Dariusz P., właściciel firmy udostępniającej łącza internetowe, wraz z kilkoma pomagierami, wziął udział w niezłym interesie.

Kilka podstawionych osób - tak zwanych "słupów" - rejestrowało na siebie konta bankowe, następnie on włamywał się przez internet do komputerów różnych firm i banków w całej Polsce. Za pomocą specjalnie spreparowanego programu Dariusz P. zmieniał numery kont na fakturach płatności. W ten sposób firmy, płacąc za daną usługę, nie przelewały pieniędzy dla swoich kontrahentów, tylko na konta szajki oszustów, która naciągnęła na co najmniej 100 tys. złotych firmy w całej Polsce.

Podobną działalność przestępcy prowadzili przez co najmniej pół roku. Wpadli przedwczoraj w Krakowie. Jedna z firm zorientowała się, że jej pieniądze nie płyną do adresatów i zawiadomiła policję. Zatrzymani to mężczyźni w wieku 23-29 lat: Dariusz P., jeden "słup" i pomocnik. Policjanci poszukują nadal pomysłodawcy akcji, jego wspólników oraz pozostałych "słupów".

Na razie udało się ustalić, że oszuści naciągnęli pięć firm. To przedsiębiorstwa różnej wielkości, m.in. budowlane. Prokuratura podejrzewa jednak, że wszystkich firm było około stu; a suma wyłudzeń - wielokrotnie wyższa.
Krakowska prokuratura postawiła Dariuszowi P. zarzut oszustwa i oszustwa komputerowego na sumy znacznej wartości. Mężczyzna, w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko mieniu, nie przyznał się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia. Prokurator wystąpił do sądu, by ten tymczasowo aresztował mężczyznę. Pozostali dwaj zatrzymani byli wczoraj przesłuchiwani.
(MP)
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.