Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22466 miejsce

W Krakowie trwa akcja na rzecz arcydzieł w kanonie szkolnym

W dniach 12-15 września w Krakowie przebiega akcja protestacyjna przeciwko okrojonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej liście lektur szkolnych pod hasłem "Czytajmy "Pana Tadeusza!". Skreślono dzieła Mickiewicza i Sienkiewicza.

Rękopis Grupa krakowian tworząca Ruch Edukacji Kulturalnej zorganizowała protest przeciw zamachowi na kanon ojczystej literatury. Czterodniowa impreza patriotyczno-literacka odbywa się pod pomnikiem wieszcza Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Happening odbywa się w dniach 12, 13, 14 i 15 września br. w godzinach od 15 do 18.

Organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy popierają powrót „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i "Trylogii"Henryka Sienkiewicza do kanonu lektur szkolnych do przyłączenia się do akcji. Przybycie na Rynek Główny z flagami narodowymi, kwiatami (najlepiej białymi i czerwonymi) oraz egzemplarzami „Pana Tadeusza” lub też w stroju nawiązującym do polskiej tradycji jest wyrazem poparcia dla wartości, niesionych przez arcydzieła literatury polskiej.

W czwartek, 12 września złożono kwiaty w hołdzie poecie pod jego pomnikiem, potem czytano fragmenty trzech Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie / Fot. Wikipedia Commons pierwszych ksiąg narodowej epopei. Odbyło się także czytanie „Pana Tadeusza” przez Stanisława Markowskiego i Ryszarda Majdzika. Przez Rynek Główny przetoczył się polonez, odśpiewano „Małego rycerza”. Podczas artystyczno-literackich wystąpień zbierano podpisy pod protestem do MEN w sprawie przywrócenia "Pana Tadeusza" i "Trylogii" do kanonu lektur. Inauguracja czterodniowej akcji zakończyła się odśpiewaniem hymnu narodowego o godz. 18.
W kolejnych dniach planowane jest powtarzanie elementy tego programu. Każdy może podejść pod pomnik, wziąć mikrofon i przeczytać wybrany fragment epopei narodowej.

W niedzielę, 15 września miał nastąpić finał manifestacji, będącej wyrazem oburzenia społecznego, z jakim spotkało się usunięcie z listy lektur m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z gimnazjum i Trylogii Henryka Sienkiewicza z liceum. Zdecydowano kontynuować akcję za tydzień, w dniach 19 ,20 ,21 i 22 września 2013 r. w tym samym miejscu. Organizatorzy apelują o przyłączenie się do niej na stronie FB - „Pan Tadeusz protestuje”.

Zobacz zdjęcia z akcji protestacyjnej: Przywróćmy „Pana Tadeusza” do kanonu lektur! oraz Protest w sprawie "Pana Tadeusza"

Czytaj także: "Pan Tadeusz" usunięty z gimnazjum, "Potop" z liceum

Jak podaje portal Wawelski Gród, dotychczas protest poparły setki osób, a wśród znanych krakowskich osobistości „Pana Tadeusza” na Rynku czytali: Sława Bednarczyk (aktorka teatru „Stańczyk”), Stanisław Markowski (artysta-fotograf), Ryszard Majdzik (NZS 1980), Adam Jakubowski (NSZZ „Solidarność”), Marek Michno (wiceprezes Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki), Adam Kalita (Radny Miasta Krakowa), Grzegorz Surdy (NZS 1980), Kazimierz Cholewa (Prezes Towarzystwa Parku im. H. Jordana w Krakowie), Janusz Opiła (Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie), Krzysztof Bzdyl (Przewodniczący ZKPN 1979-89), Tadeusz Polkowski (raper), Adam Słomka (KPN), Ryszard Zamojski (KPN).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

Panie Tomaszu! Herbert w jednym z wierszy - Pan Cogito - powrót - napisał:

"pytania z pozoru proste
wymagają zawiłej odpowiedzi".

Znajdzie ją Pan - wyrażoną niebezpośrednio nie tylko w Inwokacji, ale i w cytowanym wierszu Herberta.

Ponadto jedno nie stoi w sprzeczności z drugim, bo jak napisał Norwid - dyskredytowany tu obraz utrwalony w literaturze jest w nas -

"Niech chorągwiami wrócą - a z nowiną
Na cało-kwit".

Bo w tym "cało-kwicie" jest miejsce i dla Mickiewicza, Sienkiewicza, i dla Mrożka, Gombrowicza. Nie byłoby jednych bez drugich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Tomek Staszewski
Czy Pan aby na pewno nie wie, po co i w gruncie rzeczy przynosi wstyd swojej polonistce, czy po prostu stawia Pan prowokacyjne pytanie, by wrzucić kij w mrowisko?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo, brawo, krakowianie! Grunt to dobry pomysł i pożyteczna akcja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam pytanie, co młodemu człowiekowi da wykucie Inwokacji?
Sam pamietam ją do dzisiaj i nie bardzo wiem po co.
Moja polonistka może się pochwalić większymi sukcesami.
Dzięki niej pokochałem Mrożka, Różewicza, Gombrowicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu!
Jeszcze jedno. Pisze Pan: "Nauczyciele dyscyplinują uczniów czy uczą czego tamci chcą?"
To pytanie powinien Pan skierować do MEN, które konsekwentnie spełnia marzenia uczniowskie o zwolnieniu ich z czytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo, czasem dochodzę do wniosku, że obecnie śmiało można zatrudniać do nauczania absolwentów szkół średnich. Wyższa szkoła tylko wypacza pojęcie o tym, czym powinno być nauczanie. Przepaść między teorią a praktyką jest obecnie szokująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie to Pani napisała- Wskazane jest zapomnieć o nich, aby dostosować się do obniżonych wymagań w szkółce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo, dziękuję. Niewielu spotykam, którzy myślą podobnie. Sporo osób chciałoby uprościć sobie życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Kasiu oczywiście, że popieram Pani zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nauczyciel nie jest samotnym żaglem na morzu. Ma wytyczne, do których się musi stosować. A ukończone studia filologiczne nie mają z reguły żadnego związku z tym, czego się wymaga od ich absolwenta we współczesnej szkółce. Wskazane jest zapomnieć o nich, aby dostosować się do obniżonych wymagań w szkółce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.