Facebook Google+ Twitter

W Krakowie zaczynają się Dni Tischnerowskie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-07 06:54

Msza święta w intencji księdza profesora Józefa Tischnera rozpocznie dziś (7 maja o 17.00) w Krakowie ósme Dni Tischnerowskie. Mszy będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, który objął także patronat nad przedsięwzięciem.

W tym roku głównym organizatorem Dni Tischnerowskich, których celem jest zachowanie i przekazywanie dziedzictwa duchowego księdza profesora, jest Uniwersytet Jagielloński. Jeszcze dziś (o 19.00) zostanie także wręczona nagroda imienia księdza Józefa Tischnera oraz stypendium, jego imienia. Otrzymają ją: siostra Anna Bałchan, dziennikarka i pisarka - Krystyna Kurczab-Redlich i ksiądz Robert Woźniak.

Jak mówi Łukasz Tischner, sekretarz nagrody, tegoroczni laureaci nie są bezpośrednio uczniami księdza profesora, ale - podobnie jak on - mają odwagę "wchodzenia na tereny, których się boimy".

Siostra Anna Bałchan została nagrodzona w kategorii inicjatyw społecznych. Jest założycielką - działającego w Katowicach - stowarzyszenia wspomagającego wychodzenie z prostytucji. Ksiądz Robert Woźniak został nagrodzony w szczególności za - wydaną przez WAM - książkę "Przyszłość, teologia, społeczeństwo", a Krystynę Kurczab-Redlich nagrodzono w kategorii pisarstwa społecznego.

Jak mówi Wojciech Bonowicz, sekretarz rady programowej Dni Tischnerowskich, w tym roku ich ideą przewodnią jest idea dialogu, która była bardzo bliska księdzu profesorowi Tischnerowi i jest szczególnie oczekiwana przez społeczeństwo.

Jutro (w czwartek, 8 maja 0 11.00) w Auli im. Józefa Tischnera w Collegium Witkowskiego odbędzie się spotkanie z laureatami tegorocznych nagród tischnerowskich, a wieczorem na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej PWST zostanie pokazana "Filozofia po góralsku" wg Józefa Tischnera w reżyserii i wykonaniu Ireny Jun i Wiesława Komasy.

W piątek 9 maja (o 16.30), w Auli Collegium Novum UJ przy ulicy Gołębiej 24. profesor José Casanova wygłosi wykład z cyklu Colloquia Tischneriana, zatytułowany "Sekularyzacja i katolicyzm". Po wykładzie - (o 18.30) w Auditorium Maximum UJ przy Krupniczej 33 odbędzie się dyskusja pod tytułem "Drogi dialogu", w ramach "Jaskinii filozofów". Wezmą w niej udział: José Casanova, ojciec Jan Andrzej Kłoczowski, Michał Paweł Markowski oraz Jerzy Stuhr.

Dni Tischnerowskie zakończą się w sobotę, 10 maja, Filozoficzną Majówką Młodych w Wyższej Szkole Europejskiej im. księdza Józefa Tischnera (o 11.00), w której wezmą udział uczniowie szkół jego imienia. Jednym z patronów medialnych Dni Tischnerowskich jest Polskie Radio

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.