Facebook Google+ Twitter

W krakowskich karetkach będzie GPS

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-02-08 10:26

Dzięki systemowi GPS krakowskie karetki będą pod ścisłą kontrolą. Żaden ambulans nie zboczy z trasy, bo centrala może śledzić, co w danym momencie karetka robi: czy ma włączony silnik, czy jedzie na sygnale, z jaką prędkością, ile paliwa zostało w baku.

Dyspozytor na miejsce wypadku wyśle karetkę, która znajduje się najbliżej. Pacjenci nie będą musieli kilkakrotnie podawać swoich danych osobowych - wystarczy jedno kliknięcie w klawiaturę komputera i zespół ratunkowy otrzyma wszystkie informacje włącznie z historią wcześniejszych wizyt pogotowia.

– To najnowocześniejszy w kraju system obsługi ratownictwa medycznego – podkreśla Marek Nawara, marszałek Małopolski. Centralna dyspozytornia znajdująca się w Krakowie będzie kontrolować wszystkie zespoły ratownictwa medycznego w Krakowie oraz powiatach krakowskim i wielickim. Dzięki mapie cyfrowej dyspozytor określi, gdzie karetka jest w danym momencie. Informacje są odświeżane co 30 sekund. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku dużych wypadków, katastrof czy ataków terrorystycznych.

– Naszym celem jest ratowanie życia, nie wyjazdy do choKaretki w Krakowie będą miały GPS. Fot. Paweł Łachetarych. Dlatego połowa karetek będzie jeździła bez lekarzy z samymi ratownikami – tłumaczy dyrektor pogotowia Małgorzata Popławska. Lekarze nie chcą na razie oceniać nowego systemu, argumentując, że go jeszcze dobrze nie znają.
– Wydaje mi się, że to dobry pomysł. Nie liczę jednak na cuda, bo karetkom nadal trudno będzie ominąć krakowskie korki – mówi pani Małgorzata, pacjentka.

Katarzyna Ponikowska

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.