Facebook Google+ Twitter

W kręgu fenomenu - „Sienkiewicz na ekranie”

Halina Kosętka opracowała i wydała cenny przewodnik po adaptacjach filmowych utworów Henryka Sienkiewicza. Dokumentacja publikacji została wzbogacona o szereg zdjęć Wiesława Adamika oraz kadrów z Fototeki Filmoteki Narodowej.

Henryk Sienkiewicz. / Fot. WikimediaX Muza, jak wiadomo, najwcześniej sięgnęła po dzieła Henryka Sienkiewicza, uznanego za najlepszego scenarzystę wśród pisarzy. Zanim w roku 1966 roku rozgorzała na łamach „Kultury” dyskusja „Czy i jak ekranizować Sienkiewicza?”, widzowie zapamiętale od półwiecza oglądali w kinie adaptacje jego dzieł. Na problemowe pytanie nie można było odpowiedzieć negatywnie, chociaż zdarzali się reformatorzy kultury przeciwni takim przedsięwzięciom. Kiedy w następnych latach zaczęły powstawać kolejne filmy na podstawie twórczości Sienkiewicza, wszelkie działania z tym związane urastały do rangi narodowych wydarzeń. Za każdym razem ogół odbiorców ogarniała sienkiewiczomania.

Próbą uchwycenia fenomenu zjawiska odbioru adaptacji filmowych dzieł Halina Kosętka, Sienkiewicz na ekranie. Dokumentacja recepcji filmowej, zdjęcia ze zbiorów Fototeki Filmoteki Narodowej w Warszawie i Archiwum Redaktora Wiesława Adamika, Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, Kraków 2012. / Fot. Okładka książki Sienkiewicza jest wydana właśnie książka Sienkiewicz na ekranie. Dokumentacja recepcji filmowej. Halina Kosętka, autorka pracy, składającej się z krótkiego rysu historycznego oraz obszernego bibliograficznego wykazu publikacji prasowych, towarzyszących adaptacjom, przedstawiła materiał ilustrujący niezwykłą popularność filmowych wersji dzieł Sienkiewicza. Wybrana przez badaczkę metoda pozwala zobaczyć wymiar i charakter zjawiska. Jego nadzwyczajność polegała na tym, że w tym wypadku media nie tyle wywoływały zainteresowanie adaptacjami, co odpowiadały na powszechne zapotrzebowanie opinii publicznej na informacje o nich. Zależność ta skutkowała nie tylko lawinową ilością materiałów prasowych, ale także szerokim ich występowaniem. Niemal wszystkie tytuły prasowe na bieżąco uczestniczyły w projektach filmowych.

Nietrudno zdać sobie sprawę z istnienia ogromu rozproszonych w Wycinki z gazet na temat adaptacji filmowych dzieł Henryka Sienkiewicza / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska rocznikach czasopism tekstów, jeśli pamięta się okoliczności powstawania Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana czy Quo vadis Jerzego Kawalerowicza. Nie było gazety, w której by nie zamieszczono zdjęć z planu filmowego, by nie relacjonowano postępów prac realizatorów. Doskonale to zjawisko odzwierciedlają zapisy bibliograficzne, w których przewijają się najrozmaitsze tytuły prasowe, niekoniecznie specjalistycznych czasopism filmoznawczych takich, jak „Film”, „Kino”, „Ekran”, ale także gazet codziennych, pism popularnych, a także periodyków tematycznie poświęconych innym dziedzinom, jak np. „Gazeta Bankowa”, „Żołnierz Polski”, „Konie i Rumaki”, „Gość Niedzielny”. Nie brakuje też adresów internetowych. Zarejestrowanie wszystkich materiałów wydaje się zadaniem iście benedyktyńskim.

Publikacja Sienkiewicz na ekranie zawiera wykaz 1034 Okładka czasopisma "Film" z 1974 r. / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska różnorodnych tekstów, od notatek po wydania książkowe, wśród nich między innymi wypowiedzi krytycznych, recenzji, wywiadów, reportaży, sprawozdań z planu zdjęciowego, informacji o konkursach, omówień, analiz specjalistycznych, artykułów naukowych i popularnonaukowych. Zbiór służyć może jako przewodnik dla osób zainteresowanych poznaniem funkcjonowania adaptacji filmowych na kanwie twórczości Sienkiewicza w świecie medialnym, a w dalszej kolejności w szerszym odbiorze. Zbiór stanowi niezbędny wstęp do badań, dotyczących recepcji filmów Sienkiewiczowskich, ich miejsca w kulturze. Materiał ten łączy się zatem z wieloma innymi przedsięwzięciami medialnymi, towarzyszącymi premierom filmów, takimi jak nowe wydania dzieł literackich ilustrowane kadrami filmowymi, edycje płyt z muzyką filmową, albumy, wystawy, spotkania, wieczornice, biesiady i imprezy towarzyskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.