Facebook Google+ Twitter

W kręgu złota Bałtyku

W Ustce, podobnie jak w każdej miejscowości nadmorskiej, powszechne są połowy bursztynu. Złoto Bałtyku jest piękne i drogocenne, lecz czasami dochodzi do pewnych niesnasek zarówno podczas połowu, jak i zbierania.

Najodpowiedniejsza pora do zbierania bursztynu


Najczęściej bursztyn zbiera się po sztormie, przeważnie wiosennym, ale i jesiennym. Najczęściej dochodzi do tego, gdy wieje tzw. eurus - z j. greckiego wiatr wschodni, a następnie wiatr północny - morka. Potem jest sztorm około 9-10 w skali Beauforta.

Wymogi


Aby zostać poławiaczem bursztynu należy posiadać specjalne pozwolenie wydawane przez powołany w tym celu urząd. Z takim dokumentem przyszły bursztyniarz udaje się do sklepu wędkarskiego. Tam nabywa podbierak, czyli siatkę do łowienia bursztynu, oraz kombinezon z kaloszami, aby ochronić się przed wodą.

Miejsce,gdzie znajduje się bursztyn


Z takim wyposażeniem udajemy się na „ bursztynobranie ”. Niestety, czasami okazuje się, że nie ma odpowiedniego rumowiska, czyli miejsca gdzie mogą być bursztyny. Powinien to być czarny szlam z patykami, trawą, małżami, rybkami, a nie jak twierdzą niektórzy - same muszle, różnokolorowe i różnorodnej wielkości. Zaciąg na zamówienie

Ciekawostką jest to, że przed sztormem,jeszcze przy słonecznej pogodzie i wysokiej temperaturze powietrza,gdy jest około 0-2 w skali Beauforta powinno się bacznie obserwować mewy. Jeśli ciągle pływają po morzu i coś jedzą - znaczy to, że bursztyny są już blisko i płyną wraz z rumowiskiem do brzegu. Dlatego też należy brać ze sobą na spacer lornetkę. Mewy poszukują małży, które są ich przysmakiem.

ZawodyGdy uznacie,że jesteście już naprawdę świetni w zbieraniu bursztynu, proponuję i gorąco polecam uczestniczenie w zawodach: Mistrzostwa w Płukaniu Bursztynu w UstceUstka. Sama brałam w nich udział, w tym roku po raz pierwszy, i nabierałam około 70 gramów czystego jantaru. Jest to podobno dobry wynik, jak na żółtodzioba.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.