Facebook Google+ Twitter

W kryzysie najlepiej iść do sądu polubownego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-13 22:21

Większość prawników prawa handlowego jest zdania, że w czasie kryzysu gospodarczego spory między przedsiębiorcami najlepiej rozstrzygać przed sądami polubownymi.

Radca prawny Anna Pukszto zwraca uwagę, że wraz ze wzmagającym się światowym kryzysem finansowym prawnicy spodziewają się coraz większej liczby spraw właśnie przed sądami arbitrażowymi. Tłumaczy to faktem, że w czasie dekoniunktury jest więcej konfliktów, a strony dążą do jak najszybszego rozstrzygnięcia.
Arbitraż pozwala rozstrzygnąć sprawę bardzo szybko - nawet po pierwszej rozprawie. Tymczasem w sądach powszechnych sprawy toczą się miesiącami, a nawet latami.

Prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej Piotr Nowaczyk zastrzega, że niektórzy przedsiębiorcy mogą obawiać się postępowania przed sądem polubownym ze względu na niektóre przepisy prawa upadłościowego. Dochodzi bowiem do sytuacji, że nawet mimo bliskiego zakończenia arbitrażu sprawa zostaje umorzona, gdy jedna ze stron ogłasza upadłość. Wtedy całą procedurę trzeba powtarzać przed sądem powszechnym.

Z tego powodu od kilku lat prawnicy apelują do polityków o zmianę niekorzystnych przepisów. Jednak mimo niezbyt doskonałego systemu prawnego prezes Piotr Nowaczyk zapewnia, że i sądy polubowne są dobrym rozwiązaniem dla spierających się stron konfliktu. Jeżeli którejś ze stron grozi upadłość, sądy arbitrażowe starają się zakończyć postępowanie jak najszybciej.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.