Facebook Google+ Twitter

W Krzysztoforach powstanie wielkie muzeum

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-06 11:14

Przeszklona winda na dziedzińcu, sala konferencyjna, sale na zajęcia dla dzieci, galeria nowoczesnej sztuki Krakowa, urocza kawiarenka na dachu oraz publiczne centrum wiedzy o Krakowie - tak będzie wyglądało nowe muzeum w Krakowie.

Tak ma wyglądać muzealna kawiarnia z widokiem na plac Szczepański. / Fot. wizualizacja pracowni Marek Cempla i partnerzyGdyby plany udało się zrealizować, placówka stałaby się wiodącym krakowskim muzeum.
Michał Niezabitowski, dyrektor MHMK przedstawił główne założenia kompleksowego remontu pałacu przed prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Nie ukrywał jednak, że wprowadzenie w życie tych ambitnych planów zależy od scalenia własności obiektu.

W chwili obecnej 20 procent budynku jest bowiem własnością województwa małopolskiego i Cricoteki. W zamian za przekazanie miastu tej części pałacu, gmina obiecała marszałkowi kilka działek inwestycyjnych, w tym 7 arów działki koniecznej do rozpoczęcia budowy nowej siedziby Cricoteki nad elektrownią podgórską. Cricoteka przeniosłaby się z pałacu Krzysztofory na ul. Nadwiślańską, a jej miejsce zajęłoby muzeum.

Dyskusja na temat zasad zamiany trwa od roku. W nadziei na rychłe porozumienie, muzeum zleciło pracowni architektonicznej Marka Cempli opracowanie koncepcji remontu całego pałacu. Obecnie pałac Krzysztofory ma zaledwie 1380 mkw. powierzchni ekspozycyjnej. Po remoncie muzeum będzie już 2,7 tys. mkw. Nowy projekt remontu zakłada m.in. stworzenie w muzeum nowoczesnej sali audiowizualnej, przeszklenie krużganków, sezonowe zadaszenie dziedzińca, a w części opuszczonej przez Cricotekę - stworzenie biblioteki z trzema czytelniami. Na dachu zaplanowany został punkt gastronomiczny z ogrodem zimowym. Na drugim piętrze, gdzie obecnie mieszczą się biura i magazyny, pojawią się wystawy czasowe.

Trzecie piętro oraz strych przeznaczone zostaną na sale warsztatowe np. na zajęcia muzealne dla dzieci oraz galerię sztuki nowoczesnej Krakowa. Aby uzyskać takie powierzchnie do zagospodarowania, trzeba będzie jednak zmienić kształt dachu. Dyrektor Niezabitowski wyjaśnił, że pieniądze na modernizację, po uregulowaniu stanu własnościowego pałacu, uda się pozyskać z funduszy unijnych.
(AGA)
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.