Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16179 miejsce

W kwietniu warto przeczytać ... Gmyz, Dorn, Ziemiec, Torańska

Co warto czytać w coraz dłuższe i miejmy nadzieję, słoneczniejsze kwietniowe wieczory? Zapraszam do mojego przeglądu literackiego. A w nim m.in. rozmowa z Cezarym Gmyzem, biografia Franciszka i książka Krzysztofa Ziemca. Wiele nowości!

 / Fot. Fronda1."Zawód: dziennikarz śledczy", Cezary Gmyz, Piotr Gociek,
Fronda.

Książka jest zapisem rozmowy z Cezarym Gmyzem, byłym dziennikarzem śledczym "Rzeczpospolitej". Szerszej społeczności znany jest z tak zwanej afery trotylowej. Redaktor Gmyz napisał październiku ubiegłego roku w "Rzepie", że na wraku prezydenckiego TU-154M, który rozbił się trzy lata temu pod Smoleńskim, był trotyl, a prokuratura w dniu publikacji artykułu zaprzeczyła jego tezie. W książce dziennikarz mówi o kulisach powstawania tego artykułu. Opowiada także o swoje karierze dziennikarskiej, o śledztwie wokół katastrofy smoleńskiej, ciekawej, ale trudnej i niebezpiecznej pracy dziennikarza śledczego, a także człowieku, który szpiegował Jana Pawła II, a 10 kwietnia czekał na polską delegację w Smoleńsku.

2."Anatomia słabości", Ludwik Dorn, Robert Krasowski, Czerwone i Czarne.  / Fot. Czerwone i Czarne
Po Leszku Millerze i Janie Rokicie swoim spojrzeniem na mechanizmy polityczne rządzące III RP dzieli się Ludwik Dorn. Rozmówca Roberta Krasowskiego był wicepremierem, marszałkiem Sejmu, nazywano go także "trzecim bliźniakiem". Ludwik Dorn mówi jednak, że relacje z braćmi Kaczyńskim układały mu się źle. "Tak źle, że po wyborach odmówiłem objęcia funkcji szefa klubu. Byłem całkowicie zniechęcony ta współpracą i postanowiłem zostać szarym posłem". Dodaje, że natura tych napięć miała charakter ściśle polityczny i był to konflikt bardziej z Lechem Kaczyńskim niż Jarosławem. Dorn mówi, jak walczył o swoją pozycję w ścisłej czołówce polityków PiS-u. Z kolei o Donaldzie Tusku mówi, że jest na pewno bardzo cyniczny, ale na pewno nie jest niesprawny. "Tyle, że swojej sprawności nie używa do rządzenia. Bo rządzenie Tuska nie interesuje, jeżeli nie wiąże się z utrzymywaniem się przy władzy i tworzeniem narzędzi reprodukcji tej władzy" - twierdzi były wicepremier.

 / Fot. Rafael3.Krzysztof Ziemiec, "Niepokonani", Rafael.
Autorem książki jest jeden z najpopularniejszych prezenterów telewizyjnych Krzysztof Ziemiec, który w 2008 roku uległ ciężkiemu poparzeniu, przez co wiele wycierpiał. Po długiej rehabilitacji wrócił do zdrowia, a teraz sam rozmawia ze znanymi osobami, które przeszły albo przechodzą w życiu ciężkie doświadczenia. Jego rozmówcami są m.in. Monika Kuszyńska, Kuba Błaszczykowski, Jasiek Mela czy Radosław Pazura. Wszystkie rozmowy są niezmiernie poruszające, sam ich autor dzieli się także swoimi komentarzami, swoim spojrzeniem na historie bohaterów książki. Dzięki Krzysztofowi Ziemcowi poznajemy znanych z innej strony, stają się oni nam nieco bliżsi, przez swoje cierpienia, wypadki, utraty bliskich. Uświadamiamy sobie, że są takimi samymi ludźmi jak my, ich popularność tak naprawdę nic zmienia. "Po moim własnym trudnym doświadczeniu sprzed kilku lat zauważam, że wielu chorych potrafi znacznie bardziej niż ci zdrowi i sprawni cieszyć się życiem, docenić ten skarb i wielką tajemnicę każdego dnia" - pisze autor.

4."Franciszek. Papież wielkiej nadziei", Grzegorz Polak, Znak. / Fot. Znak
To w ciekawy i rzetelny sposób przygotowana biografia papieża Franciszka. W swojej książce Grzegorz Polak, dziennikarz i publicysta, próbuje odpowiedzieć na pytania, kim jest najważniejszy człowiek w Kościele, jakie problemy będzie musiał rozwiązać, a także co łączy go z Polską i Polakami. Autor przypomina atmosferę, jaka towarzyszyła wyborowi kardynała Bergolio na papieża, zarówno tę w Kościele, jak i na Placu św. Piotra, gdzie gromadzili się wierni z całego świata. Przypomina także, że przed ostatnim konklawe wśród papabile, czyli prawdopodobnych kandydatów na papieża, Bergolio nie był wymieniany. Polak pisze także, że "na podstawie wypowiedzi kardynałów, pytanych o konklawe, jaki powinien być nowy papież, rysował się obraz idealny. Kolejny następca św. Piotra powinien być według nich człowiekiem świętym (podobnym do Chrystusa),mieć geniusz duszpasterski i charyzmę Jana Pawła II, posiadać głębie teologiczną Benedykta XVI oraz silny charakter i talenty organizacyjne potrzebne do tego, aby zreformować Kurię Rzymską". Czy Franciszek podoła tym wyzwaniom, czy spełnia wymagania purpuratów? Ta książka może być w dużej mierze odpowiedzią na te i inne pytania nurtujące wszystkich, którzy interesują się sprawami Kościoła.

 / Fot. Agora5."Polonez na polu minowym", Dorota Wodecka, Agora.
Autorka przywołuje e-mail Eustachego Rylskiego do premiera, w którym wypunktował problemy polskiej polityki (asekuranctwo, przesadną ostrożność, tchórzostwo w wyrażaniu opinii o tym, co nadęte godnościowe). List ten stał się dla autorki pretekstem, by namówić pisarza do rozmowy na temat polskich wad, urojeń i zalet. Książka zawiera też rozmowy m.in. z Hanną Krall, Andrzejem Stasiukiem, Wojciechem Kuczokiem czy Szczepanem Twardochem. "Cytatami z ich książek rozbrajałam ich niechęć do rozmowy o "Bogu, Honorze i Ojczyźnie". Pytałam, czym dla nich jest ojczyzna i co to znaczy, że są patriotami. O czym chcą pamiętać i które fakty z naszej przeszłości są dla nich powodem do wstydu. Z czego składa się ich tożsamość. Nie zawsze się zgadzaliśmy, ale polskiej brzytwie nie daliśmy szans"- pisze autorka. Janusz Rudnicki stwierdził, że żywot polskiego patrioty to polonez na polu minowym, czy reszta bohaterów książki zgadza się z jego tezą?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.04.2013 23:53

Pozycja nr 4 powstała w kilka dni. Czy na pewno jest godna polecenia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.