Facebook Google+ Twitter

W Legnicy za zakupy zapłacisz florenami

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-06-26 10:19

Legnicki pieniądz pojawi się w obiegu prawdopodobnie 12 września, podczas święta ulicy Najświętszej Marii Panny.

 / Fot. Ilustracja - "Gazeta Wrocławska"Teraz nad florenem pracuje Andrzej Nowakowski, projektant monet. Wiadomo, że na awersie będzie widniał kwiat lilii z herbu Florencji spleciony z legnickim lwem. Na rewersie zaprojektowano wizerunek Akademii Rycerskiej, bo pieniądz zostanie wydany akurat z okazji 300-lecia powstania tej uczelni.
Jeden floren legnicki będzie miał wartość 4 złotych.

- Będzie nim można płacić w sklepach i restauracjach. Oczywiście tych, których właściciele na to się zgodzą - mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, które zajmie się wprowadzeniem pieniądza do obiegu. - Prowadzimy rozmowy z kupcami, żeby kupili od nas monety i wydawali nimi resztę. Chcemy, by floren dotarł do jak największej liczby legniczan. Monety z mosiądzu (po 2,10 zł za sztukę) wybije Mennica Państwowa. Miasto zamówiło ich 20 tysięcy. Kupi także 500 sztuk monet srebrnych po około sto zł za jedną. LCK planuje sprzedawać jedną po dwieście zł.

Legnica to niejedyne miasto, które bije swoją monetę. W Jeleniej Górze z okazji 900-lecia miasta wypuszczono w maju pamiątkowe jelenie. - Kupiłem jednego za dziewięć złotych - mówi legnicki kolekcjoner, Janusz Siczek. - Kolekcjonerzy na pewno wykupią floreny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.