Facebook Google+ Twitter

W Leśnym Grodzie...

To tu mieszkają zwierzęta, rośnie ponad 1,5 miliona kwiatów, znajduje się 14-metrowy posąg Świętowita. To magiczne miejsce, w którym odnajdziesz spokój i harmonię, a może nawet cząstkę utraconego dzieciństwa...?

Mali mieszkańcy Leśnego Grodu. / Fot. Marta CzarnikDroga do tego tajemniczego i uroczego miejsca biegnie przez Milówkę, niewielką miejscowość, znajdującą się w sąsiedztwie Węgierskiej Górki, niedaleko Żywca. Budowany przez 7 lat ogród botaniczny i zoologiczny odkrywa przed nami swój czar. Kręte, pokryte żwirkiem ścieżki, potrafią zaprowadzić do najpiękniejszych miejsc, pełnych bujnych kwiatów, krzewów, stawów, ławeczek i domków z drewna, a także miejsc zamieszkania zwierząt.

Możemy m.in. odwiedzić: strusia emu, pawia indyjskiego, bażanta złocistego, berniklę białolicą, gęsiówkę egipską, dzikie indyki, kury jedwabiste, kury rasy Feniks, łabędzie garbonose, króliki, kozy kameruńskie i wiele innych.

ŚwiatowidW Leśnym Grodzie znajduje się także wiele rzeźb z drewna, z których najbardziej okazałą jest Posąg Świętowita. Jest on symboliczny: we frontowej części widać bóstwa różnych religii świata (chrześcijaństwa, buddyzmu, prawosławia, judaizmu, islamu i hinduizmu), które przypominają, iż wiele wojen ma podłoże religijne. Archiwolta ze splecionymi dłońmi to nawiązanie do dobra, harmonii i tolerancji. Zauważyć też można, po prawej stronie, przywódców duchowych: Jana Pawła II oraz Dalajlamę. Zaś z lewej strony figurują politycy zagraniczni: Husajn, Bin Laden, Putin, Kim Dzong, Bush, a ostatnia strona przedstawia postaci polskiej polityki: Giertycha, Wałęsę, Leppera, braci Kaczyńskich i księdza Rydzyka. Uwieńczeniem rzeźby są ręce wzniesione do góry - to ręce człowieka, jego obawy, lęki, prośby. Politycy stają w konfrontacji z boginią prawdy, która jest naga, jasna (słońce), mądra (otwarta księga), nieugięta (gałązka palmowa).

Symboli życia - wody - jest w Leśnym Grodzie bardzo wiele. / Fot. Marta CzarnikTak można opisać w skrócie miejsce, które emanuje pięknem i spokojem. Każda uliczka zaprowadzi nas w niepowtarzalne miejsce, azyl, gdzie można usiąść, nabrać sił, zatrzymać się na chwilę. Można tu odkrywać piękno przyrody, podziwiać faunę i florę. Wszystko tu ma swoje miejsce, rośliny, zwięrzeta, kamyki, skały, posągi...

Jak mówił właściciel i projektant ogrodu, Grzegorz Śleziak: "Projektując ogród zastosowałem nietypowe połączenia, np. jabłoni, która jest symbolem płodności i cisu, symbolu długowieczności, wyciszenia. Trawy, które zdobią Leśny Gród przenoszą w krainę marzeń i delikatności. Ogród jest projektowany w sposób naturalny, a nie pod kątem szkółki roślin z opisanymi tabliczkami. Ma on przypominać mi moje dzieciństwo spędzone na wsi, stanowi on realizację marzeń czy niespełnionych miłości" ( lesnygrod.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.11.2009 03:02

Moja kochana Pani reporter,mieszkalam tak blisko tego miejsca i nawet o nim nie wiedzialam,zainteresowal mnie ten Swiatowid,kolejna wizyta w Polsce musi sie skonczyc wycieczka do tego miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) a może Harrym Potterze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W botanicznych Ogrodach każdy może podziwiać czar i piękno roślin...
Opisany ogród przez Martę w Leśnym Gtrodzie na pewno urzeka jeszcze większą magią i czarem.

Gdyby można było przenosić się z miejsca na miejsce tak jak opisywała autorka książki o Charym Potterze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny tekst i klimat w nim oddany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.