Facebook Google+ Twitter

W "leśnym Jeruzalem" Daniela Craiga

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-01-16 14:15

Rok 1941 – Żydzi w Europie Wschodniej padają ofiarami masowych mordów. Trzem braciom udaje się schronić w gęstym lesie, który znają od dziecięcych lat. Tam stoczą dramatyczną walkę z hitlerowcami.

Plakat promujący film / Fot. materiały organizatoraNa początku starają się po prostu przetrwać. Gdy jednak wieść o ich odwadze powoli rozchodzi się, ich szeregi zasilają kolejni uciekinierzy – mężczyźni i kobiety, dzieci oraz starcy, którzy zrobią wszystko, aby wywalczyć choćby chwilę wolności. Tewje (Daniel Craig) obejmuje przywództwo, ale jego decyzje często krytykuje Zus (Liev Schreiber), który obawia się ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za idealizm starszego brata. Najmłodszy z braci - Asael (Jamie Bell) stara się pogodzić skłócone rodzeństwo. Aby przygotować się na nadejście srogiej zimy, uciekinierzy budują osadę. Poczucie wspólnoty, która ich połączy, pozwoli im zachować wiarę w człowieczeństwo w najgorszych latach wojny.

Reżyser „Krwawego diamentu” i „Ostatniego samuraja” Edward Zwick
przedstawia dramat sensacyjny „Opór”. Scenariusz Zwicka i Claya Frohmana oparto na motywach książki Nechama Tec. Operatorem „Oporu” był dwukrotnie nominowany do Oscara
Eduardo Serra („Dziewczyna z perłą”, Krwawy diament”), scenografię stworzył
Dan Weil („Tożsamość Bourne’a”), a kostiumy zaprojektowała laureatka Oscara Jenny Beavan („Gosford Park”, „Pokój z widokiem”)

Produkcja

Latem 1941 roku zwycięska armia Hitlera miała Europę u swoich stóp. Miliony ludzi czekała niechybna śmierć. Trzech braci Bielskich – młodych żydowskich chłopów, mieszkających w białoruskiej wiosce – postanowiło podjąć walkę ze wszechogarniającym złem i poprowadziło za sobą setki ludzi. Reżyser Edward Zwick ukazuje ich losy jako studium zemsty i chęci przetrwania, która scementowała wspólnotę i zagwarantowała ocalenie.

Film kręcono na Litwie, a w obsadzie odnajdziemy aktorów z różnych zakątków świata, m. in Daniela Craiga i Lieva Shreibera. Filmowcy dołożyli wszelkich starań, aby wiarygodnie oddać realia tego okresu, jak również zaproponować nowe spojrzenie na mity, jakie upowszechniło kino, ukazując II wojnę światową. Tak jak uczynił to w przypadku wojny secesyjnej w nagrodzonym Oscarem filmie „Chwała”, Zwick porusza w „Oporze” temat przemilczany przez większość filmowców: „Holokaust jest, za sprawą kultury popularnej, powszechnie kojarzony z ofiarami. Trzeba ten obraz wzbogacić, przekonać widza, że jest różnica między biernością a niemocą i udowodnić mu, że odruch sprzeciwu zawsze był obecny wśród ofiar. „Opór” opowiada o walce, ale także o ścieraniu się pragnienia zemsty z chęcią ratowania innych. Oglądając film, mamy zadać sobie pytanie: Co ja zrobiłbym na ich miejscu? To sprawia, że film odbiera się bardzo emocjonalnie”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.