Facebook Google+ Twitter

W Libii trwa wojna, a w Polsce drożeje żywność, benzyna i złoto

Rewolucje w Tunezji i Egipcie oraz trwająca masakra w Libii miażdżąco wpłynęły na światową gospodarkę. Czekają nas podwyżki cen oraz kolejny kryzys?

Zaciskanie pasa w 2011 roku

Giełda / Fot. Rafael Matsunaga,CC 2.0,http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sao_Paulo_Stock_Exchange.jpgŚwiat arabski od początku 2011 roku jest w centrum uwagi największych inwestorów świata. Najbardziej pesymistyczne scenariusze gospodarcze z każdym dniem stają się coraz bardziej wiarygodne. Bliski Wschód oraz Afryka Północna to najważniejsze żyły surowcowe globu. Obecna sytuacja pokazała, że nawet lokalne konflikty na tych terenach powodują wiele zamieszania na rynku. Ostatnio zrodziły nawet globalny kryzys. Podwyżki cen paliwa, złota i srebra są zatem gwarantowane. Żywność również podrożeje. Perspektywy dla naszego portfela na rok 2011 nie są różowe.

Patowa sytuacja

Po rewolucjach w Tunezji i Egipcie sytuację rynkową pogarsza krwawy przewrót w Libii. Kraj jest przodownikiem produkcji ropy w Afryce. Rozchwiana pozycja pogrążonego w wojnie państwa Kaddafiego powoduje poważny upadek gospodarczy, którego skutki poczujemy już niebawem.

W ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej gwałtownie poszły do góry, ustanawiając maksymalną od 2008 roku cenę (powyżej 100 dolarów). Agencja Reutera poinformowała, że akty przemocy w Libii zakłóciły działalność dwóch strategicznych portów eksportowych Ras Lanuf oraz Brega. W podobnej sytuacji jest port naftowy Zawija w zachodniej części kraju. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) z kolei ostrzega, że po ewakuacji pracowników zagranicznych firm naftowych produkcja spadła aż o milion baryłek dziennie.

Częstotliwość i stała objętość eksportu libijskiej ropy maleje. Sytuacja pogarsza się.
Trzeba również pamiętać, że najmniejszy wzrost giełdowych cen na naftę organicznie odzwierciedli się na cenniku polskich stacji benzynowych. Fala podwyżek dotrze do Polski najpóźniej za tydzień.

W tak niepewnym momencie przedsiębiorcy uciekają się do środków zapobiegawczych, inwestując pieniądze w złoto i srebro. Niestabilna sytuacja na wschodzie, strach przed inflacją oraz spadek dolara przyczyniły się do rekordowego wzrostu cen również na te metale (1439,88 dol.).

Gwałtowna zwyżka cen surowców jest niebezpieczna również dla cen żywności. Według niektórych analityków chleb jesienią kupimy za 5 zł, cukier z kolei za 7,5. Tak drogo nie było już dawno. Agencja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ bije alarm.

Smutne i radosne perspektywy

Zdaniem arabistów sytuacja w Libii jest niezwykle poważna. O egipskim scenariuszu nie może być nawet mowy - Kaddafi będzie się bronił do ostatniego - twierdzi dla serwisu Money.pl dr. Katarzyna Górak-Sosnowska, socjolog ze Szkoły Głównej Handlowej. Co z tego wynika? Wielomiesięczna wojna, niestabilność na rynku oraz naprawdę wysokie ceny.

Na szczęście dla światowej gospodarki fala społecznych protestów ominęła kraje Zatoki Perskiej. Wysoki poziom ekonomiczny Kataru, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak na razie zadowala mieszkańców. Niemniej jednak zaiskrzyć tam może ze względu na duży udział młodych ludzi w populacji, którzy mogą protestować przeciw konserwatywnemu modelowi życia. Rewolucja w krajach Zatoki Perskiej desynchronizowałaby międzynarodowy eksport oraz rozbiłaby surowcowe nadzieje Europy. O skutkach takiego scenariusza analitycy wolą nawet nie myśleć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

lolo6193
  • lolo6193
  • 08.04.2011 09:56

kraje zatoki perskiej to kraje ,ktore swoich obywateli trzymaja za morde i sa sojusznikami usa

Komentarz został ukrytyrozwiń
Justyna K
  • Justyna K
  • 20.03.2011 19:55

nom zgadzam się z wami ja kupiłam 7 ton cukru

Komentarz został ukrytyrozwiń
Antek Szpryhca
  • Antek Szpryhca
  • 20.03.2011 19:53

moja babka tez tak mowila ja nakupilem 4 tony cukru

Komentarz został ukrytyrozwiń
kris28
  • kris28
  • 13.03.2011 13:09

w polsce ludzie robia zapasy bo juz tak sa spłukani i wyczerpani podwyzkami ze licza z dnia na dzień kiedy wyjda na drogi i zacznie dziać jak w innych krajach z jednej strony to rzad tego pragnie i na to liczy bo srednia krajowa 1200 zł a podwyzki drozej juz jak na zachodzie wiekszosc produktow .2000 zł to juz dawno powinnismy miec srednią krajowa przy tych cenach ale co te darmozjady z rzadu maja po 20 tys i wiecej to niemartwia murzynami polskimi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem co ma Libia do kryzysu gospodarczego na Zachodzie. Libia ani nie jest jednym z głównych eksporterów ropy naftowej na Zachód, ani przez nią nie przechodzą główne ropociągi, ani nie eksportuje ona żywności na Zachód (bo przeciwnie - większość musi importować), ani spółki libijskie nie są tak potężne aby ich sytuacja rzutowała na światowe giełdy, ani Libia nie jest miejscem pracy dla milionów ludzi Zachodu, zaś kolejny kryzys w UE i USA zaczął się tygodnie przed wystąpieniami społecznymi w Libii (z powodu błędnej gospodarki na Zachodzie) a poprzedni kryzys nie miał nic wspólnego z ropą, gdyż - jak przewidział to Karol Marks - był spowodowany nadprodukcją dóbr w krajach kapitalistycznych, która to pociągnęła za sobą zaciąganie nadmiernych kredytów na Zachodzie i tym samym spadek wartości pieniądza i wartości pracy w społeczeństwie konsumpcjonistycznym. Ostatnie problemy w Grecji, na Wyspach Brytyjskich, itd., oraz podwyżki i reglamentowanie żywności na Zachodzie zaczęły się zanim doszło do pierwszych wystąpień społecznych w krajach arabskich, a kraje te czerpią zyski głównie z turystyki a nie eksportu ropy naftowej. Więc to jest chyba nieuzasadnione zwalanie winy za sytuację na Zachodzie, przez zachodnich polityków, na "wschodnie reżimy" (typu: my rządzimy dobrze ale tysiące kilometrów stąd jest kryzys więc będzie u nas źle).

Polecam zabawny artykuł o cukrze - http://finanse.wp.pl/kat,104124,title,Reglamentuja-cukier-W-kolejce-kolejne-produkty-A-ceny-rosna,wid,13202231,wiadomosc.html?ticaid=1bebd&_ticrsn=3

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w Polsce ludzie robią zapasy drożejącego cukru ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.