Facebook Google+ Twitter

W lipcu międzynarodowe negocjacje ws. prób nuklearnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-20 12:20

Północnokoreańskie próby nuklearne mają być głównym tematem spotkania przedstawicieli USA, Korei Południowej, Rosji, Chin i Japonii - poinfomowano w Seulu.

Po zerwaniu przez Phenian sześciostronnych negocjacji, pozostałych pięciu uczestników rozmów zastanowić się ma nad możliwościami wznowienia dialogu z Koreą Północną.

Przedstawiciel południowokoreańskiego MSZ poinformował, że pomysł rozmów zrodził się podczas niedawnej wizyty prezydenta Lee Myung-baka w Białym Domu. Do spotkania miałoby dojść w lipcu, podczas regionalnego forum poświęconego sprawom bezpieczeństwa, które zorganizowane zostanie w tajlandzkim kurorcie Phuket. Pomysł przeprowadzenia rozmów pięciostronnych wsparły Stany Zjednoczone i Japonia. Na razie nie wypowiedziały się w tej kwestii rządy Chin i Rosji.

Tymczasem sytuacja na Półwyspie Koreańskim staje się coraz bardziej napięta, po tym jak pojawiły się informacje o planach wystrzelenia przez Koreę Północną rakiety nowego typu, która mogłaby zagrozić nawet terytorium USA. Amerykańska administracja poinformowała, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych śledzi północnokoreański statek „Kang Nam", na którego pokładzie może znajdować się broń objęta embargiem. Jednostka, która już wcześniej służyła do przemytu nielegalnych ładuków do Korei Północnej, znajduje się u wybrzeży Chin.

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zażądają przeprowadzenia inspekcji w każdym z portów, do którego zawinie jednostka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.