Facebook Google+ Twitter

W lipcu USA i Czechy podpiszą umowę ws. tarczy rakietowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-11 20:38

W pierwszej dekadzie lipca czeski minister spraw zagranicznych i amerykańska sekretarz stanu podpiszą w Pradze umowę o umieszczeniu na terenie Czech elementów tarczy antyrakietowej.

Condoleezza Rice przyleci do Pragi na początku lipca, by podpisać umowę o umieszczeniu w Czechach radaru dalekiego zasięgu, który ma być częścią amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej. Instalacja ma stanąć na poligonie Brdy, kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Pragi.

Termin wizyty amerykańskiej sekretarz stanu potwierdził dziś w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych, Karel Schwarzenberg, który pod umową o radarze złoży podpis za czeską stronę. Jeśli do tego czasu uda się także uzgodnić umowę o stacjonowaniu amerykańskich żołnierzy na czeskim terytorium, szefowie dyplomacji obu państw podpiszą i ten dokument.

Aby umowa o radarze mogła wejść w życie, musi ją ratyfikować czeski parlament. Lewicowa opozycja jest przeciwna amerykańskiej tarczy, premier Mirek Topolanek nie wyklucza więc porażki w głosowaniu. Jest jednak przekonany, że piętnastu posłów socjaldemokracji uważa radar za dobry projekt. Dlatego też z ratyfikacją umowy chce odczekać do czasu uspokojenia nastrojów po jesiennych wyborach do samorządów regionalnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.