Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4691 miejsce

W listopadowy poranek na cmentarnej alei szukasz grobu...

...szukasz grobu przyjaciela, ale go nie znajdujesz, nie ma nagrobka, jest tylko kawałek świeżo skopanej, wyrównanej ziemi. Zastanawiasz się, dlaczego go nie ma, oczom nie wierzysz, rozglądasz się, patrzysz czy jesteś na właściwej alei...

Tablica na Cmentarzu Komunalnym - Poznań 2008 / Fot. Roman ŁagodzińskiJesteś na właściwej alei, ale grobu możesz jednak nie znaleźć, ponieważ ten nagrobek został zlikwidowany.

Na wielu polskich cmentarzach komunalnych pojawiają się od czasu do czasu tablice wzywające do zapłaty prolongaty grobu oraz na cmentarzach parafialnych do odnowienia pokładnego. Po śmierci każdego człowieka, osoba uprawniona do dokonania pochówku, czyli pogrzebu, osoba spokrewniona lub niespokrewniona ze zmarłym nabywa określone prawa. Składają się na nie m.in.: prawo do wskazania osoby, która ma być w przyszłości w tym samym grobie, już istniejącym, pochowana oraz prawa majątkowe, czyli prawa do nagrobka, grobowca. Prolongatę grobu opłacamy po raz pierwszy przy pogrzebie zmarłego i zachowuje ona swoją ważność na okres 20 lat. Po upływie tego czasu na kolejne 20 lat należy ją odnowić. Prolongata chroni grób przed ponownym użyciem do chowania innych zmarłych. Aby zachować ciągłość nienaruszalności grobu należy systematycznie, terminowo wnosić co 20 lat prolongacyjną. Zastrzeżenie ma skutek przez 20 lat i może być odnawiane. Prolongata ma skutek nienaruszalności grobu. Opłatę może wnieść każda osoba, nawet ta, która nie posiada żadnych praw do grobu.

Wysokość opłat z tego tytułu za grób jednoosobowy wynosi około 500 zł, natomiast za grób 4-osobowy 1200 zł na kolejne 20 lat, co stanowi rocznie koszt odpowiednio około 25 zł i 120 zł. Opłaty za miejsce w grobowcach uiszcza się na okres 100 lat, wynoszą one za grobowiec 1-osobowy 1650 zł, za grobowiec rodzinny, 4-osobowy 6600 zł. Opłaty za użytkowanie wody na cmentarzach do mycia nagrobków i podlewania wynoszą 40 zł za 20 lat, 2 zł rocznie. Te same akty prawne oraz opłaty obowiązują również na cmentarzach parafialnych.

W tym miejscu należy zastanowić się czym jest sam grób zgodnie z obowiązującym polskim prawem. Grobem nazywamy część przyziemną wykopaną w ziemi, tzw. niszą grobową, w której chowamy szczątki lub prochy zmarłych. Na grobie w jego części nadziemnej możemy postawić nagrobek.

Opłacona prolongata pozwala pochować bliską rodzinę


Polskie prawo w przypadku braku wniesienia prolongaty na kolejny 20-letni okres, przewiduje możliwość pochowania w istniejącym grobie inne zmarłe osoby. Jeżeli nie uiścimy prolongaty, co szczególnie może się zdarzyć człowiekowi samotnemu i opuszczonemu za życia, nie znajdziemy jego grobu. Po 20 latach od pogrzebu zmarłej osoby najczęściej trumna się zapada w głąb ziem. Po rozkopaniu grobu zostanie pochowany następny zmarły. Ale może zdarzyć się, że grabarz wykopie szczątki zmarłego, pogłębi grób zagłębi je głębiej, ponownie przysypie warstwą ziemi, by zrobić miejsce dla pochówku dla następnego zmarłego, nad spoczywającym już poniżej zmarłym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Aga
  • Aga
  • 28.10.2010 01:13

Co dzieje sie z ciałem z trumna która złozona była w likwidowanym grobie ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję 323 czytelnikowi za przeczytanie mojego artykułu! ...czyli warto było poruszyć ten "ważki i ciekawy temat" ...Nastepne podziękowanie napiszę 1000 osobie, która przeczyta moje słowa i myśli.
Zważywszy, iż 323 osoby przeczytały moj artykuł, który porusza negatywny i kontrowersyjny problem, tzw. "prolongaty" lub tzw. "pokładnego".
Według "specjalistów oraz współczesnych badaczy (marketing i badanie rynku)", którzy twierdzą że złe i negatywne wiadomości, będace efektem niezadowolenia (w tym przypadku z obecnego stanu prawnego opłat za-grobowych) przekażą, czyli powiedzą 7 nastepnym osobą, czyli ten ważny polski problem pozna 2261 osób. (tzw. "reguła 7" czyli reguła siedmiu)
Nie + za ten mój artykuł, oraz nagrody są moim celem ...ale fakt, że coraz więcej czytelników pozna ten "ważki i ciekawy problem "prolongaty&pokładnego", który dotyczy nas tych "spoczywajacych w grobach i tych żyjacych"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna głupota tego kraju, za który coraz częściej mi wstyd. Nawet na nieżywych, zakopanych pod ziemią chcą zarabiać. Warto się opamiętać, i nabrać szacunku przynajmniej dla zmarłych!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dargrze dziękuję za słowa: temat ważki i ciekawy ...ponieważ to jest bardzo ważny problem dotyczacy nas wszystkich tych żywych i umarłych, a tekst? to jest mój pierwszy debiut na wiadomosci 24.pl, pisałem go pod wpływem pewnych osobistych emocji, masz rację korekta tego wszystkiego co zawate jest w tym temacie... to jest ciezki trudny temat, który w Polsce trzeba uporządkować, to jest cel tego mojego pisania ...nie zabiegam o plusa, ale o to aby ktoś, gdzieś, kiedyś, zrobił porządek tzw. prolongatą grobu" jesli nie dzisiaj, to jutro...
Dziekuję za komentarz i oczywiście serdecznie pozdrawiam!
RRR...l

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ważki i ciekawy. Plusa jednak trudno dać, bo tekst wygląda, jakby był pisany na kolanie. Droga Redakcjo, czy korekta to już tylko wspomnienie? ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.