Facebook Google+ Twitter

W listopadzie Wawel za darmo. A co wymyślili naukowcy?

Zakończyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Historyczne rezydencje we współczesnym mieście". Przez trzy dni uznani eksperci z całej Europy dyskutowali na Zamku Królewskim, w Łazienkach i Pałacu w Wilanowie o dzisiejszej roli i funkcji zabytkowych rezydencji w przestrzeni miejskiej.

Dr hab. Barbara Arciszewska podczas konferencji "Historyczna rezydencja we współczensnym świecie" / Fot. Łukasz Gałkowski- Utrzymywanie tych rezydencji jest bardzo ważne dla tożsamości kulturalnej lokalnej ludności - podkreśliła dr hab. Barbara Arciszewska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego podczas wprowadzającego w tematykę wykładu. Wskazała przy tym m.in. na odbudowę Zamku Królewskiego, która została przeprowadzona z inicjatywy obywatelskiego komitetu. Dzisiejszym wyzwaniem jest natomiast konserwacja odbudowanych po wojnie historycznych budowli.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska zaznaczyła, że Zamek Królewski, na którym od kwietnia bieżącego roku odnawiana jest elewacja wschodnia od strony Wisły, a niedługo czeka to samo elewację północną, "ma bardzo dobrego gospodarza", któremu udaje się pozyskiwać środki finansowe na remonty i dobrze realizować projekty. Prof. Omilanowska podkreśliła, że wszystkie królewskie rezydencje w Warszawie spełniają ważną funkcję w życiu mieszkańców, ponieważ są "masowo odwiedzane".Łazienki Królewskie / Fot. Łukasz Gałkowski

Tadeusz Zielniewicz przytoczył, jakby dla zilustrowania tych słów liczby: rocznie Łazienki odwiedza 2 miliony osób, z czego 1,6 miliona przychodzi tylko do Parku, a 400 tys. zakupuje bilet wstępu do obiektów, uczestniczy w koncertach, czy w zajęciach edukacyjnych. Wypełnianie Łazienek życiem określił dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie jako "powinność, którą wypełniamy wobec naszego społeczeństwa" - Docenia ono naszą pracę, uważając, że Łazienki to najszczęśliwsze miejsce w mieście - powiedział Tadeusz Zielniewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.