Facebook Google+ Twitter

W Łodzi będzie mandat za używanie torebek foliowych w sklepach

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-09-06 11:12

Łódź jako pierwsze miasto w Polsce zamierza wprowadzić zakaz korzystania z torebek foliowych w handlu i usługach. Sprzedawca, który zapakuje klientowi towar w jednorazową foliową torebkę będzie musiał zapłacić nawet 5 tys. zł grzywny.

– Według moich szacunków, codziennie łodzianie zużywają około 600 tys. jednorazowych toreb – mówi Krzysztof Piątkowski, autor projektu uchwały.

Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady radnych już za tydzień. Jeżeli go zaakceptują, zacznie obowiązywać 1 stycznia 2008 roku.

– Wyrzucona torba foliowa rozkłada się od 100 do 400 lat. A mieszkańcy naszego miasta zużywają około 600 tys. jednorazówek dziennie - uzasadnia swój projekt Krzysztof Piątkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Według moich szacunków, codziennie łodzianie zużywają około 600 tys. jednorazowych toreb - mówi Krzysztof Piątkowski, autor projektu uchwały. / Fot. Ekspress IlustrowanyWprowadzenie zakazu używania folii na terenie miasta ma zachęcić sprzedawców do pakowania towaru w ekologiczne torby papierowe. Tym, którzy nie będą się stosować do nowych przepisów grozi grzywna - od 20 do 5 tys. zł. Nowy przepis nie oznacza jednak, że towarów w folii nie będzie w ogóle. Nadal będzie można używać torebek foliowych w sytuacji, gdy są one niezbędnym opakowaniem towaru np. przy kupowaniu "na wagę" mięsa, truskawek, ale już nie pieczywa czy jabłek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Właśnie dobrze, jakby nie było mandatów nikt by się do tego nie stosował! A po drugie to pana hidari. Przecież istnieje coś takiego jak recykling więc Pan niech sie tak nie przejmuje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

mandat to przesada ! ale torebek foliowych jest masa, wszystko w nie pakują i po jakimś czasie mam tego stertę w domu;-) albo wyrzucam albo dziękuję jak ekspedientka chce mi coś zapakować w kolejną torebkę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie!!! świetny pomysł! Oby inne miasta Polski się przyłączyły.

@hidari: jakie lobby papiernicze? przecież papier pakowy produkuje się z makulatury,wiec argument o drzewie ,które odrasta 25 lat... Poza tym papier można powtórnie używać,
a plastik, można ponownie go użyć, lecz rzadko kto o tym myśli i hop do kosza zaraz po powrocie ze sklepu. Papier jeśli jest brudny i nie nadaje się do recyklingu zawsze można skompostować.
Polietylen z którego robione są reklamówki potrzebuje 400lat zanim się rozłoży w ziemi.
Wszystkich zachęcam do chodzenia na zakupy z własną torbą płócienną.

Polecam mój tekst: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należy wprowadzić sklepy gdzie będzie sie konsumowało zakupione towary na miejscu. Oszczędności w papierowych torebkach będą ogromne :))) A tak na serio to papierowe torby są fajne, tylko drzewo rośnie co najmniej 25 lat. Może za Panem Piątkowskim stoi lobby przemysłu drzewnego i papierniczego, silniejsze niż producenci toreb foliowych. Oczywiście wszystko dla dobra środowiska naturalnego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.