Facebook Google+ Twitter

W Łodzi chcą być zawodowcami

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-11-23 08:12

Ponad dwustu mężczyzn zgłosiło się w tym miesiącu do dwóch działających w Łodzi Wojewódzkich Komend Uzupełnień, by zostać zawodowymi żołnierzami.

 / Fot. Łukasz Kasprzak, "Express Ilustrowany"Jarosław Smurzyński z WKU Łódź 2. - Dziennie zgłasza się do nas po ok. 10 osób. Niestety, nie wszyscy się nadają...

Kandydaci są wysyłani do jednostek na testy sprawnościowe i psychologiczne. Przechodzi je pomyślnie zaledwie garstka. Niedoszli żołnierze nie mają np. siły podciągać się na drążku czy biegać na 3000 metrów. Niektórzy oblewają test psychologiczny lub na inteligencję i logiczne myślenie.

- Wciąż brakuje nam odpowiedniej liczby kandydatów - żali się mjr Tomasz Kardas, szef Wydziału Poboru i Uzupełnień Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zgierzu, który organizuje spotkania promocyjne, mające na celu zachęcenie młodych ludzi do zawodowej służby w armii (najbliższe odbędzie się 24 listopada w Hali Sportowej w Ozorkowie). Na co mogą liczyć?

- Pensja dla szeregowego zawodowego to 2.200 zł brutto - mówi major Andrzej Sowa ze Śląskiego Okręgu Wojskowego, któremu podlega Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi. - Do tego dochodzą różne dodatki oraz bezpłatne wyżywienie, nauka, zapewnione mieszkanie. Po 15 latach można się starać o emeryturę.

Przyszły zawodowy żołnierz musi mieć obywatelstwo polskie, wykształcenie odpowiednie do stopnia wojskowego (np. szeregowy musi być po gimnazjum, a podoficer po maturze) oraz dobre zdrowie.

Zgodnie z prognozami, do końca 2010 roku armia polska ma liczyć 120 tys. zawodowych żołnierzy.

mgr - " Express Ilustrowany"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.