Facebook Google+ Twitter

W Łodzi popis PO

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-10-22 10:13

Tak druzgocącej klęski nie spodziewał się żaden łódzki działacz PiS. Według nieoficjalnych danych z godz. 21.45, w okręgu łódzkim partia braci Kaczyńskich zyskała zaledwie 25,2 procent głosów. Platforma odniosła gigantyczne zwycięstwo - swoje głosy oddała na nią ponad połowa wyborców

Działacze Łódzkiej Platformy Obywatelskiej / Fot. Polska Dziennik ŁódzkiO tym, że scenariusz układa się nie po myśli działaczy PiS, wiadomo było już około godz. 22. Mimo przedłużającej się ciszy, sprzątaczki zaczęły zamiatać podłogę w Śródmiejskim Forum Kultury, w którym miał swoją siedzibę sztab PiS. Jarosław Jagiełło, prezes łódzkiego okręgu PiS, stwierdził: - Nie kwestionujemy wyniku. Trzeba go uszanować. Powiem tylko tyle, że III RP dostała drugą szansę.

PiS wprowadzi do Sejmu troję posłów: Joannę Kluzik-Rostkowską, Piotra Krzywickiego i Jarosława Jagiełłę. Działacze PiS czekali na wyniki przy słonych paluszkach i wodzie mineralnej. Zupełnie inaczej było w pubie Funaberia, czyli sztabie wyborczym PO. Po publikacji pierwszych ogólnopolskich wyników, wybuchła tam euforia. Zabrzmiały oklaski i chóralne wykonanie słynnego hitu Queen "We are the champions".

Andrzej Biernat, sekretarz Rady Wojewódzkiej PO, powiedział: - Wygraliśmy, bo naród polski jest mądrzejszy niż PiS myślał. Tomasz Kacprzak, prowadzący imprezę, powiedział, że od poniedziałku PO zacznie naprawiać to, co zepsuł PiS. Następnie zarządził wniesienie dwóch pieczonych kaczorów, a w tle rozległy się dźwięki piosenki Republiki "Gdzie oni są, ci wszyscy moi przyjaciele". Później zaczęło się oblewanie zwycięstwa. Nic dziwnego, bo PO wprowadzi do Sejmu w Łodzi sześcioro posłów: Cezarego Grabarczyka, Mirosława Drzewickiego, Joannę Skrzydlewską, Iwonę Śledzińską-Katarasińską, Jana Krakowiaka i Hannę Zdanowską. Trzecią i ostatnią partią okręgu łódzkiego, która znajdzie się w Sejmie, będzie LiD. Będzie ją reprezentował Wojciech Olejniczak. To właśnie młody reprezentant lewicy wyrzucił za burtę byłego premiera Leszka Millera. Były przywódca lewicy, wyrugowany z list LiD przez dawnych partyjnych kolegów, chciał jeszcze raz zaistnieć w polityce i wystartował z listy Samoobrony. Choć przegrał z kretesem, humor go nie opuszczał. Dowcipkował, rozdawał autografy i przechadzał się ze szklanką piwa wśród zwolenników Polskiej Lewicy, swojej nowej partii.

Największą liczbę głosów w okręgu łódzkim zdobył Cezary Grabarczyk z PO (poparło go 12,6 proc. wyborców), na drugim miejscu był Mirosław Drzewiecki, lider listy PO, który zdobył 11,22 proc. głosów, a na trzecim uplasował się Wojciech Olejniczak z 10,69-procentowym poparciem. Na PO głosowało ponad 60 proc. wyborców w wieku od 18 do 39 lat, natomiast osoby powyżej 60. roku życia najchętniej głosowały na PiS (ponad 37 proc.). Na Platformę głosowało 59 proc. osób z wyższym wykształceniem i licencjatem. Na PiS głosowali najczęściej wyborcy z wykształceniem podstawowym (ponad 36 proc.). Wyniki sondażu niemal idealnie pokryły się z rezultatem naszych prawyborów.
Joanna Leszczyńska, Marek Machwitz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nareszcie mieszkańcy Łodzi odzyskali zdolność logicznego myślenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.