Facebook Google+ Twitter

W Łodzi powstanie klaster biopolimerów

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-09-25 12:16

Ponad dwustu naukowców i przedsiębiorców z całego kraju uczestniczyło w konferencji, której zwieńczeniem było podpisanie listu intencyjnego, zakładającego powstanie w Łodzi klastra biopolimerów i zaawansowanych technologii włókiennictwa.

Uczestnicy konferencji zwiedzili m.in. łódzki zakład włókienniczy Farbolux / Fot. Dziennik Łódzki- Podczas Tygodnia Innowacji Przemysłu Włókienniczo-Odzieżowego "Barwy Włókiennictwa" udało się pokazać inną twarz przemysłu - mówi przedsiębiorca Kazimierz Kubiak, jeden z organizatorów konferencji. - Łódzkie włókiennictwo rozwija się dynamicznie, gdyż jest otwarte na innowacje. Są firmy, które inwestują po 2-3 mln euro w nowoczesne technologie. Udało nam się przekonać uczestników, że przedsiębiorcy nie są sami, tylko mogą liczyć na silny ośrodek naukowy, wspierający osiągnięciami przemysł włókienniczy.

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że nie są w stanie konkurować z chińskimi majtkami i koszulkami. Mogą natomiast zdobyć niszę producentów odzieży roboczej, mundurowej, medycznej czy ogrodniczej. W łódzkich zakładach może być produkowana specjalistyczna odzież dla osób z ranami, które długo się goją, jak również dla alergików lub rekonwalescentów.

Kłopoty, na jakie natrafia łódzki przemysł włókienniczy, to brak marki i wykwalifikowanych kadr.- Włókiennictwo kojarzy się z niewykształconą panią w berecie, która nie potrafi policzyć do trzech, a tak wcale nie jest - mówi Renata Karolewska, zajmująca się promocją projektu pod nazwą "Transformacja przemysłu tekstylno-odzieżowego z pracochłonnego w naukochłonny - Loris Tex". - Gdy już wszyscy spodziewali się schyłku włókiennictwa, nastąpił jego rozwój w naszym regionie. Obecnie 30 proc. łódzkich zakładów produkuje odzież.

Podczas dyskusji panelowych rozmawiano o wspólnym pozyskiwaniu funduszy na rozwój nauki i produkcji w przemyśle odzieżowym. Celem klastra jest też pokonanie bariery eksportowej, tworzenie marki, podnoszenie kwalifikacji kadr włókiennictwa. Pod listem intencyjnym, powołującym klaster, podpisało się czterdziestu przedsiębiorców, naukowców oraz władze miasta i województwa.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.