Facebook Google+ Twitter

W Łodzi powstanie nowoczesne planetarium. Podobne obiekty znajdują się tylko w Lucernie i Pekinie

Łódzkie planetarium będzie jednym z najnowocześniejszych na świecie. Podobnej klasy obiekty działają jedynie w szwajcarskiej Lucernie oraz chińskim Pekinie. Kopuła budowli, w której zostanie ulokowane planetarium, ma 14 m średnicy, a kina sferycznego - 10 m.

 / Fot. By Zorro2212 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons- W planetarium zostanie zamontowany ekran składający się z kilkuset paneli i mający rozdzielczość 32 milionów pikseli - mówi Paweł Żuromski, kierownik projektu rewitalizacji EC-1. - Poza tym pojawi się sześć projektorów, LED-owe oświetlenie, specjalistyczne oprogramowanie i system dźwiękowy, jak również 108 foteli odchylanych od pionu o 40 procent, by odwiedzający mogli oglądać pokazy w pozycji półleżącej.

W planetarium będą wyświetlane pokazy astronomiczne, a także... koncerty muzyczne. Kino sferyczne będzie z kolei jednym z przystanków Centrum Nauki i Techniki, ulokowanym w EC-1 Zachód. Będą w nim wyświetlane m.in. materiały poświęcone budowie wszechświata czy atomu. W kinie sferycznym będzie 45 miejsc rozlokowanych na kanapach.

Czytaj także: Bary mleczne mogą stracić dotacje jeżeli w potrawach znajdą się pieprz, majeranek czy inne przyprawy


- Planetarium zostanie wyposażone do początku lipca, a udostępnione od września - mówi Paweł Żuromski. - Kino sferyczne zacznie działać wraz ze wszystkimi trzema ścieżkami edukacyjnymi Centrum i Nauki Techniki. Ma to nastąpić do końca roku.

Planetarium powstanie w rewitalizowanych wnętrzach dawnej łódzkiej elektrociepłowni EC-1 przy ul. Targowej.

Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z Łodzi w ostatnich latach wyjechało/ubyło ok 130 tys ludzi, a władze miejskie budują planetarium ! Czytam i nie wierzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.