Facebook Google+ Twitter

W Łodzi powstanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. A skwer będzie nosił jego imię

Łódzcy samorządowcy podjęli również decyzję o powstaniu skweru imienia byłego prezydenta. Za uchwałą głosowali radni PiS i klub radnych Łódź 2020, przeciw byli radni PO. Głosowanie zakończyło się sukcesem dzięki nieobecności klubu SLD.

 / Fot. See page for author [GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], via Wikimedia CommonsO postawienie pomnika Lecha Kaczyńskiego apelowali członkowie PiS. Lider partii w łódzkim samorządzie, Piotr Adamczyk, zapewnił, że jeżeli rzeczywiście pomnik powstanie, to tylko z dobrowolnej zbiórki mieszkańców miasta. Monument miałby stanąć w centrum miasta w pobliżu ulicy Piotrkowskiej, niedaleko budynku, w którym znajduje się miejski magistrat i Urząd Wojewódzki - informuje Polska Agencja Prasowa.

Budowie pomnika sprzeciwiali się radni Platformy Obywatelskiej, co Mateusz Walasek, przewodniczący klubu w samorządzie, tłumaczył brakiem konsultacji społecznych w sprawie projektu, do których radni PO zachęcali radnych PiS. Oskarżali też PiS, że działania te stanowią "wstęp do kampanii wyborczej". Radni PiS odpowiedzieli, że "konsultacjami będzie zbiórka pieniędzy na pomnik", "wtedy też przekonamy się, czy łodzianie są za budową pomnika" - powiedział Adamczyk.

Przewodniczący klubu SLD w radzie miejskiej Tomasz Trela, oświadczył, że SLD nie brało udziału w głosowaniu, gdyż mieszkańcy oczekują od nich skupienia się na bardziej palących problemach. Decyzja ugrupowania spotkała się z krytyką radnych PO, którzy podkreślali fakt, że bez absencji SLD niemożliwe byłoby przegłosowanie uchwały.

Kilka miesięcy temu opozycja PiS-SLD, Klub Radnych 2020 zdobyła większość w łódzkim samorządzie. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 15 samorządowców, 13 było przeciw.

Lech Kaczyński, wraz z małżonką oraz 94 innymi osobami, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.02.2014 10:48

Posłuchajcie głosu młodych o Łodzi: http://www.youtube.com/watch?v=61DvpiOFUOE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, siostrzanym miastem Łodzi pod kątem przemysłu włókienniczego jest Bielsko-Biała, w której z racji położenia wcześniej rozwinął się przemysł tkacki i sukienniczy.
W 1806 r. pojawiła się pierwsza maszyna przędzalnicza, 4 lata później powstała fabryka Joachima Adlera, a w 1826 r. słynna i na owe czasy bardzo nowoczesna fabryka włókiennicza Edwarda Zipsera rozprowadzająca swoje wyroby po całym świecie.
W Łodzi wszystko odbywało się z kilkuletnim poślizgiem, nie mniej tkaniny produkowane w obu miastach przynosiły Polsce wielkie profity oraz sławę.
Niestety, od roku 1990 w fabrykach zapadła cisza, zniknęły maszyny, ludzie stracili pracę, a budynki straszyły pustymi oczodołami okien.

U nas w Bielsku-Białej już się to zmienia - budynki po dawnych fabrykach odsprzedawane są na różne cele; nie wiem, jak to jest u Was w Łodzi. Pewnie tak samo.
Ale przemysł padł.

Po wielkim prosperity zostały piękne kamienice mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej zachwycające bogatym wystrojem. Wybudowali je byli przemysłowcy, co Pan pięknie pokazuje w swoim cyklu poświęconym łódzkiej architekturze.

[Jeszcze tylko nadmienię, że Bielsko-Białą nie bez powodu nazywano Małym Wiedniem.]

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i teraz z tych trzech "nic" Łódź jest chyba najbardziej rozinwestowanym miastem w Polsce..., a kto wie czy nie w Europie...? Problem tylko taki, że rozkopane ulice daję pracę przeważnie firmom specjalistycznym spoza Łodzi, a przeciętny Łodzianin współfinansuje te przedsięwzięcia poprzez spalanie większych ilości paliwa w korkach i uwikłany jest w dłuższe podróże przez miasto. Przemysł włókienniczy, który był podstawą produkcji w Łodzi przez wiele lat - dziś praktycznie go nie widać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartku
Proszę jeszcze raz przeczytać ostatnie zdanie mojego postu.
Dla mnie mogą stawiać 1500- 2900 pomników jeśli to poprawi ego .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, nie przypominam sobie żeby krytykowała pani rząd PO za nieuchwalenie referendum w sprawie sześciolatków, pomimo zebrania ogromnej ilości podpisów. Pomnik zostanie zbudowany z prywatnych pieniędzy, jak ktoś go nie chce to niech nie daje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PiS zarzuca obecnie rządzącym brak rozmów ze społeczeństwem .
15 radnych Łodzi zadecydowało o postawieniu pomnika LK .
I tu Łodzianie zaczynają się buntować . Jakim prawem bez rozmowy z mieszkańcami podjęto taką decyzję .Żądają referendum .Nie wystarczy Wawel ? Pomnikomania posłów i radnych PiS staje w sprzeczności z walką z ubóstwem.
Nie chcemy pomnika LK w Łodzi , nie był związany z tym miastem i nic dla niego nie zrobił . Dlaczego nie postawi się pomnika prezydentowi Kaczorowskiemu ,który więcej zrobił dla Polski i też zginał w katastrofie .
Takie komentarze przeczytałam na portalu Interia pl .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan się nie martwi bezrobociem w Łodzi, panie Łukaszu.

„Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. (…) To razem właśnie mamy tyle, (…) żeby wybudować pomnik..."

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.02.2014 11:17

Ojcowskie oko prezydenta będzie obserwować łodzian i wspierać ich w walce z bezrobociem na poziomie 12,3 proc. (http://bip.uml.lodz.pl/index.php?str=446&PHPSESSID=084d89ce183c5b2277b895591)

W Gruzji się udało, uda się i w Łodzi. 3mam kciuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.