Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2123 miejsce

W Łodzi rusza pierwsza w świecie kościelna spopielarnia zwłok

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-06-27 20:55

– Dwa lata temu spopieliłam wujka, a w miniony piątek ciocię. Wszyscy spoczęli w rodzinnym grobie - mówi łodzianka Agata Zamońska.

Spopielarnia przy gdańskim cmentarzu na Srebrzyńsku. / Fot. Grzegorz Mehring/Dziennik Bałtycki- To pionierskie działanie Kościoła - mówi Wojciech Krawczyk z Polskiego Stowarzyszenia Kremacyjnego, Administratorów Cmentarzy i Przedsiębiorców Pogrzebowych. Krematorium zarządza firma pogrzebowa H. Skrzydlewska. Pełnomocnik rodzinnego przedsiębiorstwa Witold Skrzydlewski z dumą oprowadza po funeralnych pomieszczeniach, które przypominają luksusowe komnaty. Oblicza, że będzie ok. stu ceremonii w miesiącu. Tyle do tej pory transportował do krematorium w Bytomiu.

Spopielanie trwa około dwóch godzin. Odbywa się w temperaturze 1500 st. Celsjusza. Rodzina przed kremacją musi złożyć oświadczenie, że zmarły nie ma w sobie metalowych elementów, np. rozrusznika serca, które może zakłócić proces spalania. Ze względów bezpieczeństwa w krematorium zamontowano wykrywacze metalu. Ze statystyk wynika, że nasze miasto miało dotąd najwyższy procent spopieleń spośród miast bez krematoriów.

Dwanaście lat temu władze Łodzi zleciły szwedzkiej firmie wybudowanie pieca krematoryjnego przy ul. Szczecińskiej. Po protestach okolicznych mieszkańców, fundamenty budowli trzeba było jednak zasypać. Pałeczkę przejął Kościół. Kuria zagwarantowała spopielanie zwłok bez względu na narodowość czy wyznanie. - Pomysł z kremacją jest świetny. Na cmentarzach brakuje miejsc - mówi ks. Czesław Duk, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Łodzi. Koniunkturę poczuł też Tomasz Salski. Jego firma "Klepsydra" dwoi się, by jesienią na Polesiu uruchomić drugą spopielarnię. W Polsce jest 5 procent pogrzebów z urną, w Łodzi wskaźnik kremacji sięga już 15 procent.

Magdalena Hodak


Polacy, decydując się na kremację, rzadko powołują się na wolę zmarłego. O kremacji decydują najczęściej względy ekonomiczno-praktyczne. Kremacja jest tańsza - ok. 2,5 tys. zł. To mniej więcej połowa zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS. Po uruchomieniu krematorium w Łodzi koszt kremacji jeszcze obniża się dodatkowo, bo odchodzą koszty transportu do innych spopielarni (300-400 złotych).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Adam Wasikowski
  • Adam Wasikowski
  • 15.03.2011 15:55

Oczywiście nie jest to pierwsze krematorium należące do kościoła na świecie, nawet jeżeli brać pod uwagę tylko kościół katolicki, to w samej Europie jest kilkanaście takich krematoriów, w samych Niemczech cztery, w Austrii dwa, w Hiszpanii kilka, Danii trzy itd. Pani Magdalena napisała co jej się zdawało, a wystarczyło poczytać na stronie http://tabopolska.pl/home i można by się dowiedzieć więcej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

poza tym że zdjęcie pochodzi z portalu http://www.piecetabo.pl i pokazuje krematorium w Gdańsku - o ile dobrze pamiętam to artykuł całkiem ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry pomysł, choć z tego co się orientuje do przyjęcia głównie przez osoby młode i w średnim wieku. Osobom starszym jakoś trudno przestawić się na taką formę pochówku:) ale może z czasem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To światowy standart - ludzie się powoli przyzwyczajają do takiej formy pochówku. Dobrze, że staje się coraz bardziej dostępny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.