Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35532 miejsce

W Łodzi wybudują Hiltona?

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-10 14:35

Pięciogwiazdkowy Hilton stanie pomiędzy ulicą Piotrkowską a alejami Mickiewicza i Kościuszki. Będzie kosztować 220 mln zł. Łódzki Hilton ma składać się z kilku części - siedmiopiętrowego hotelu z 200 pokojami, 27-piętrowego wieżowca, w którym znajdą się biura i apartamenty, centrum konferencyjne, pasaż handlowy i czterokondygnacyjne podziemia.

Hotel stanie w miejscu, gdzie mieściła się dotychczas m.in. księgarnia Będzie to najwyższy budynek w mieście i drugi hotel tej sieci w Polsce.

Sprzedana wczoraj 5-hektarowa działka należy do najatrakcyjniejszych w mieście. Wyceniono ją na 12 mln zł. Zawiązana specjalnie dla tej inwestycji polsko-brytyjska firma Bacoli Properties, występująca w imieniu Hiltona, zapłaci za nią 18 mln 150 tys. zł.

– To mój najszczęśliwszy dzień w tym roku – wykrzyknął, ogłaszając wyniki przetargu, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. – Nie może tak być, że uczestnicy łódzkich imprez, targów i festiwali uciekają na noc do Warszawy. Pięciogwiazdkowy hotel nobilituje miasto.

Do przetargu mogły stanąć wyłącznie sieci hotelarskie o ogólnoświatowym zasięgu. Wstępne zainteresowanie budową wyraziło dziesięć firm, w tym: Holiday Inn, Intercontinental, Hilton i Sheraton. Do przetargu stanęło pięć. Prezydent zapowiedział, że przegrani zostaną zaproszeni do przetargu na kolejny pięciogwiazdkowy hotel w Łodzi, który ma stanąć na placu Dąbrowskiego.

Lokalizacja hotelu. Fot. Archiwum Dziennika Łódzkiego.Jak może wyglądać hotel? Wizja dołączona do dokumentów przetargowych jest na razie tylko zarysem. Wiadomo, że od strony Piotrkowskiej kompleks będzie najniższy. Elewacja będzie ze szkła i aluminium z charakterystycznym dla łódzkich, secesyjnych kamienic wykuszem. Od strony alei Mickiewicza będzie część hotelowa, a na parterze luksusowa restauracja. Tu też będzie jeden z dwóch wjazdów do czteropiętrowych podziemi mieszczących parking i część techniczną kompleksu. Od strony alei Kościuszki stanie 27-piętrowy wieżowiec. Pomieści centrum konferencyjne, biura i luksusowe apartamenty.

– Na szczycie wieżowca widziałbym restaurację z widokiem na panoramę Łodzi – mówi Marek Lisiak, architekt miasta. – Będzie to wszak najwyższy budynek w mieście.

Czy tak będzie? Nie wiadomo. Maciej Król z warszawskiej siedziby Hiltona powiedział nam tylko, że w niedługim czasie firma zajmie oficjalne stanowisko w sprawie łódzkiej inwestycji. The Hilton Family to największa na świecie sieć hotelarska. Ma pod różnymi markami ponad 500 hoteli w 75 krajach. Dla Łodzi najważniejsze jest to, że znajdzie się w ogólnoświatowej rezerwacji sieci Hilton.

19 marca Hilton otwiera w Warszawie swój pierwszy w Polsce hotel. Na zbudowanie hotelu w Łodzi inwestor ma 36 miesięcy od podpisania umowy sprzedaży działki. Jeżeli przekroczy termin, zapłaci 5 mln zł kary.

W Łodzi budowane są trzy hotele (dwa przy al. Piłsudskiego i jeden przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej z Radwańską). Prace przy kolejnych dwóch (w Manufakturze i przy ul. Wólczańskiej) ruszą niebawem.

Prezydent Kropiwnicki zapytany, czy na otwarcie łódzkiego Hiltona zaprosi Paris Hilton, przyszłą dziedziczkę sieci hoteli, tylko się znacząco uśmiechnął.

Tak ma wyglądać niższa część hotelowego kompleksu, który powstanie w tym miejscu. Fot. Archiwum Dziennika ŁódzkiegoPrzybędzie tysiąc miejsc

Obecnie Łódź ma nieco ponad 1500 miejsc hotelowych. Do końca dekady ich liczba może się zwiększyć o kolejny tysiąc, w tym w trzech hotelach czterogwiazdkowych. Wszystkie nowe hotele mogą korzystać z programu "de minimis", zwalniającego właścicieli obiektów z podatku od nieruchomości na tyle lat, ile gwiazdek ma hotel.

Marek Machwitz - Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.