Facebook Google+ Twitter

W łódzkiej bibliotece wkrótce wystawa o AK

Od 14 lutego 2012 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Łodzi będzie można oglądać wystawę o "wyklętych" żołnierzach, czyli Armii Krajowej. Artur Ossowski, autor wystawy, tak ją zaaranżował, aby mogły tutaj odbywać się lekcje historii.

Podczas konferencji popularnonaukowej pt. „Zwycięstwo będzie twoją nagrodą...", organizowanej w Łodzi w 70. rocznicę powstania Armii Krajowej 14 lutego 2012 r., przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej
zostanie otwarta interesująca wystawa „Dla Polski Walczącej – żołnierze Okręgu Łódź AK »Barka«”. Autorem i komisarzem wystawy jest Artur Ossowski – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Przypomniane zostaną w niej osiągnięcia oraz rola Armii Krajowej w zmaganiach na frontach drugiej wojny światowej. Wyeksponowany będzie wysiłek podziemia niepodległościowego w Łodzi, gdzie warunki pracy konspiracyjnej były odmienne i różniły się od warszawskich doświadczeń.

W Łódzkiem do 1945 r. zaprzysiężono ponad 10 tys. żołnierzy AK, a ich działania wspierało ponad 40 tys. osób cywilnych. Najistotniejszym zagadnieniem, prezentowanym na wystawie, będą działania wywiadowcze oraz propagandowe Okręgu Łódź ZWZ-AK i akcja „Burza” w Łódzkiem, realizowana siłami 25. Pułku Piechoty AK „Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej”.

Przygotowywana ekspozycja będzie poszerzoną wersją ekspozycji z 2002 r. („Okręg Łódź AK »Barka«”). Autor wystawy, Artur Ossowski, zwiększył obecnie liczbę zagadnień oraz dodał nowe zdjęcia. Przede wszystkim dokonał nowej aranżacji, która jest skierowana do młodszego widza. Wystawę będzie można oglądać od 14 lutego 2012 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102). Projekt graficzny wystawy wykonał Jacek Wróblewski z SATORIdruk.pl Sp. Jawna M. Pomorski i R. Wodyński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.