Facebook Google+ Twitter

W łódzkim klubie historycznym o generale Maczku

27 marca br. w Łódzkim Klubie Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” o godz. 13 przewidziany jest wykład o gen. Stanisławie Maczku, w 120.rocznicę jego urodzin, która przypada na 31 marca.

Jak poinformowała Marzena Kumosińska, asystent prasowy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" organizuje w Łodzi 27 marca br. spotkanie w sali nr 221 Domu Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego (ŁDK) przy ul. R. Traugutta 18. Poświęcone będzie ono postaci gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

W październiku tego roku przypada również siedemdziesiąta rocznica powstania tej formacji, wsławionej w walkach w składzie sił alianckich w 1944 r. w Normandii, Belgii, Holandii oraz w 1945 r. na terytorium Niemiec. To „Czarnej Dywizji” swoje wyzwolenie zawdzięcza Oberlangen, znajdujący się w północno-zachodnich Niemczech pierwszy jeniecki obóz wyłącznie dla kobiet, gdzie wywożone były uczestniczki Powstania Warszawskiego.

O generale Stanisławie Maczku, jako dowódcy słynnej dywizji, w 120. rocznicę jego urodzin, będzie mówił podczas spotkania klubu historycznego prof. dr hab. płk Janusz Zuziak, dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych Akademii Obrony Narodowej.

Na marginesie przypomnijmy, że w lutym br. senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji uzgodniła, że październik będzie miesiącem poświęconym pamięci gen. Stanisława Maczka.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.