Facebook Google+ Twitter

W łódzkim Zoo zdechła druga żyrafa

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-25 07:20

Aranka, 10-letnia samica żyrafy, padła wczoraj po południu w łódzkim Zoo. Dziś ma być przeprowadzona sekcja zwłok, która pomoże ustalić przyczynę śmierci zwierzęcia. Do podniesienia 600-kilogramowej żyrafy ściągnięto dźwig straży pożarnej.

Aranka trafiła do Zoo przed ośmioma laty. Fot. EIAranka trafiła do łódzkiego Zoo w 1998 roku. Kilka miesięcy temu urodziła żyrafiątko. – Leżącą na boku żyrafę znaleźli rano pracownicy – mówi przejęty Ryszard Topola, dyrektor ogrodu. - Miała nienaturalnie wygiętą tylną nogę i nie mogła się podnieść. Zbudowaliśmy specjalne rusztowanie, na którym chcieliśmy ją wesprzeć i wezwaliśmy straż pożarną, by dźwigiem unieść 600-kilogramowe zwierzę. Podaliśmy Arance środek usypiający, żeby nie stresować jej całą sytuacją. Niestety, gdy wszystko było gotowe i już podciągaliśmy płótno pod brzuch żyrafy, żeby ją podnieść, okazało się, że umiera.

– To dla nas wielka strata. Nie wiemy, kiedy upadła, być może doszło do tego już w nocy.Sprowadzony dźwig nie na wiele się zdał. Fot. EI Najprawdopodobniej stres był tak duży, że nie wytrzymało serce. Ostateczną odpowiedź poznamy po sekcji - kontynuuje dyrektor. - To jakieś fatum. We wrześniu zdechła nam inna żyrafa, samiec o imieniu Sandokan. Po sekcji zwłok w jego przewodzie pokarmowym znaleźliśmy linę. Być może zjadł ją już w Czechach skąd dotarł do nas. Teraz padła nam Aranka. Podobnego pecha mieliśmy 12 lat temu, wtedy też padły nam żyrafy.

Aranka trafiła do łódzkiego Zoo w 1998 roku z Ołomuńca w Czechach. W lipcu urodziła samca Usmego. Ponieważ miała trudności z karmieniem, maluch dostawał stały pokarm z mlekiem. W łódzkiej placówce przebywają obecnie trzy żyrafy. Oprócz Usmego, są jeszcze Sawanna i Kananga. Sawanna, jak informuje dyrektor, miała być przekazana do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu lub Niemczech, jednak teraz być może pozostanie w Łodzi. Konieczne będzie też sprowadzenie w przyszłości dorosłego samca.
(ksaf)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.