Facebook Google+ Twitter

W Lublinie zakończył się ingres arcybiskupa Stanisława Budzika

22 października, o godz. 11 miał miejsce ingres nowego metropolity lubelskiego, abp Stanisława Budzika. Od tej chwili były sekretarz Konferencji Episkopatu Polski formalnie stał się pasterzem archidiecezji i Wielkim Kanclerzem KUL

Nowy metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, błogosławiący wiernych w czasie procesji do krypt archikatedralnych. / Fot. Iwona WeremczukUroczystość rozpoczęła się o godzinie 11. Wierni zgromadzili się nie tylko w budynku archikatedry (gdzie zarezerwowano miejsce przede wszystkim dla hierarchów, księży, zaproszonych gości i akredytowanych dziennikarzy), ale także na placu. Organizatorzy ustawili dla nich kilkadziesiąt ławek i telebim. Pogoda sprzyjała – wiernych ogrzewało październikowe słońce, które, jak plotkowano w kręgach kościelnych, zostało „załatwione” przez Jana Pawła II, którego wspomnienie liturgiczne obchodzimy pierwszy raz, właśnie 22 października.

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy świętej, odczytano gratulacje przesłane po decyzji papieża Benedykta XVI o nominowaniu abpa Budzika metropolitą lubelskim. Listy z wyrazami szacunku przesłali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, prymas abp Józef Kowalczyk i kard. Stanisław Dziwisz. Równo o 11 z pałacu arcybiskupiego do katedry wyruszyła procesja, prowadzona przez krzyż i relikwie świętych, a zakończona przez nowego metropolitę. W drzwiach świątyni powitał go przewodniczący kapituły archikatedralnej, bp Ryszard Karpiński i proboszcz archikatedry, ks. Adam Lewandowski, oraz bpi pomocniczy: Mieczysław Cisło, Artur Miziński i Józef Wróbel.

Abp Stanisław Budzik podczas ingresu / Fot. Iwona WeremczukNa początku uroczystości, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore odczytał bullę papieską, na mocy której abp Budzik został nominowany metropolitą lubelskim, na co wierni zareagowali radosnymi oklaskami. Po przyjęciu dokumentu i zajęciu miejsca na podwyższeniu (katedrze) były sekretarz KEP formalnie został pasterzem archidiecezji lubelskiej. Wedle tradycji w uroczystym orszaku przedstawiciele duchowieństwa różnej rangi, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli mu hołd, zwany w języku kościelnym „homagium”. Po zakończeniu tej części, abp Budzik rozpoczął sprawowanie Mszy świętej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Myślę, że to bardziej kwestia techniczna - archikatedra, choć posiada wiele zalet, nie jest z gumy :) nie zgodzę się z opinią oddalenia abpa od wiernych; sama byłam świadkiem, jak abp w czasie procesji podchodził do wiernych i ściskał im ręce :)
Bardzo dziękuję za przychylne opinie o tekście :)
pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

też 5 dałem ale jako czytelnik różnych relacji odniosłem wrażenie że nowy arcybiskup był jednak oddzielony od wiernych dość ściśle do katedry zaprosił wszak tylko celebrytów i kler...
jakieś to takie dworskie i mało chrześcijańskie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 za relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.