Facebook Google+ Twitter

W Lubuskiem będzie mniej sądów. Obywatele są zaniepokojeni

Wielkie zmiany szykują się w krajowej strukturze działalności sądów - będzie ich mniej. W Lubuskiem likwidacji ulegnie aż pięć placówek. To budzi niepokoi sędziów i samorządowców.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim / Fot. Mogo1987, domena publicznaNowy minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ma już na swoim biurku projekt rozporządzenia reorganizacji działających dotychczas sądów w kraju. Ministerialne założenia przewidują likwidację 115 sądów. To projekt bardziej rygorystyczny od założeń poprzedniego ministra sprawiedliwości.

Papierkiem lakmusowym dla ministra sprawiedliwości o podjęciu decyzji o likwidacji poszczególnych placówek sądowych będzie kryterium ilości tzw. etatów orzeczniczych, czyli liczby sędziów. Ich liczba w danym sądzie powinna przekraczać 14.

W Lubuskiem przewidziano likwidację aż pięciu sądów rejonowych. Liczba ta wzbudza zdziwienie i niepokój wśród sędziów danych jednostek. Pojawiają się opinie o braku celowości tak drastycznych kroków.

Na pierwszy ogień pójdzie placówka Sądu Rejonowego we Wschowie, najmłodsza i najmniejsza w województwie. Placówkę w nowo utworzonym województwie powołano ze względu na zawiłe drogowe dojazdy mieszkańców Wschowy i okolic do innych sądów: w Nowej Soli czy w Żaganiu. Wcześniej mieszkańcy mieli zaledwie 18 km do sądownictwa w Lesznie, które dziś pozostało w Wielkopolsce. Teraz jeszcze stanie to trudniejsze, bo i sąd w Żaganiu także ulega likwidacji. Na liście do zamknięcia ponadto znalazły się sądy w Krośnie Odrzańskim, Strzelcach Krajeńskich i w Sulęcinie. W ich miejsce mają być powołane jedynie dwa wydziały sądów zamiejscowych - wydział karny i wydział cywilny.

Prezes Sądu Rejonowego w Żaganiu, Paweł Jabłoński nie ukrywa swojego zaskoczenia.

- Ten sąd na stałe wpisał się w struktury powiatu żagańskiego, funkcjonuje prawie od 1946 roku – mówi. - Zatrudnia 14 sędziów i dwóch asesorów i nie powinien być brany pod uwagę.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Aleksander Duda
  • Aleksander Duda
  • 27.02.2012 12:30

Manipulacje w reorganizacji Sądów Rejonowych ...
http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/spoleczne/a-jednak-zostaja/6564990
Ładnie piszą.Ciekawa fabuła. Większego steku kłamstw dawno nie czytałem. Wiedzieli o skreśleniu Sądu w Brzegu z listy likwidacyjnej już dwa lata wcześniej…
Jedynie burmistrz Brzegu nie chcący powiedział prawdę.
Teraz mieszkańcy Brzegu sobie pomyśla : ” Mamy bardzo mądrego ( czytaj: silnego) Burmistrza”. “A jak genialni są politycy PO że wpłyneli na ministra Gowina”. W sprawie Sądu Rejonowego w Bolesławcu było niemal identycznie. Ten Sąd celowo został wpisany na listę likwidacyjną mimo że wiedzieli o późniejszym skreśleniu z tej listy Sądu w Bolesławcu. Przecież musieli wiedzieć że tam znajduje sie Wojewódzki Szpital Psychiatryczny. Kto na tym skorzystał : no oczywiście posłanka lewicy , demontażystka jeleniogórsjkego “Aniluxu” , byłą prezydent Zofia Czernow. Ponoć “wstawiła" się za bolesławieckim Sądem…który nigdy nie powinien znaleźć się na takiej liście do likwidacji. ..Wie cnikt niczego nie uratował...Po prostu taki był scenariusz PO. I tym sposobem PO zupełnie wyleczyło mnie z głosowania....za co szczerze dziekuję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.