Facebook Google+ Twitter

W Lubuskiem woda zbiera się na Nysie, Kwisie i Bobrze

Wzrasta ustawicznie poziom wód ponad stany alarmowe, oznacza to, że zagrożenie powodziowe rośnie – ostrzegają hydrolodzy. W Żaganiu i w Szprotawie obowiązuje już pogotowie przeciwpowodziowe.

Efektem nagłego wzrostu poziomu rzek w Lubuskiem jest otwarcie odpływów ze zbiorników Pilchowice i Leśna, stąd pojawienie się wyższego, zagrażającego więc poziomu wód na rzekach Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej.

Hydrolodzy w rozmowie z W24 szacują, że przekroczenie stanów alarmowych w lubuskich rzekach wyniesie średnio od 15 do 35 cm.

- Możliwe są więc lokalne podtopienia nieużytków rolnych i łąk w pobliżu tych rzek – twierdzi dyżurny synoptyk Leszek Jelonek z IMGW we Wrocławiu.

Podniosła się w szybkim tempie woda w rzece Czerna Wielka w Żaganiu z jednej strony i z drugiej na Bobrze, stąd burmistrz Sławomir Kowal ogłosił w środę pogotowie przeciwpowodziowe.

- Dmuchamy mocno na zimne – mówi dla W24. - Wzmagamy obserwacje obu rzek. W tej chwili poziom wód nie powoduje aż takich podtopień, które zagrażałyby mieszkańcom.

Wczoraj w godzinach wieczornych jego kolega zza miedzy, burmistrz Szprotawy, Józef Rubacha, także ogłosił stan alarmowy. Tutaj Bóbr osiągnął 251 cm: - Postawiliśmy w stan pogotowia nasze miejskie służby i straż pożarną – informuje. - Oczywiście, wprowadziliśmy cogodzinny całodobowy monitoring poziomu rzeki.

Przepływająca przez miasto inna rzeka Szprotawa, wpadająca tu do Bobru, na razie nie stanowi zagrożenia, chociaż jest nieobliczalna. Rok temu wylała i mocno zatrzęsła miastem. Niebawem jednak, o czym W24 poinformował zastępca Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze, Zygmunt Muszyński, przystąpi się do udrożniana Szprotawy. Kilkumiesięczny koszt przedsięwzięcia opiera się na 7 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.