Facebook Google+ Twitter

W Łukowie zaśpiewają po niemiecku

W Łukowie przebywa ponad 300 młodych Niemców. Wraz z nimi 25 opiekunów. Dzisiaj młodzież wybrała się na historyczną wycieczkę na teren byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Po raz pierwszy muzeum gości aż tak dużą grupę młodych Niemców.

Zaproszenie na koncert. / Fot. http://www.1lo.lukow.pl/Do Łukowa 9 marca przybyła trzystuosobowa grupa niemieckiej młodzieży ze szkoły w Herne. Zostali zaproszeni do Łukowa przez licealistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki.
Głównym celem wizyty jest wykonanie, wspólne z łukowskim chórem Lutnia, niemieckiego "Requiem" Johannesa Brahmsa. Z utworem tym, uczniowie I LO w Łukowie, z chórem i orkiestrą symfoniczną z Niemiec, wystąpią 12 marca o godz. 18 w Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego. 13 marca natomiast, wystąpią dla mieszkańców Łukowa w kościele św. Brata Alberta w Łukowie. Występujące wspólnie zespoły będą liczyły łącznie prawie 400 osób. Przybyła młodzież została uroczyście przywitana przez władze łukowskie - burmistrza Łukowa, Zbigniewa Zemłę i starostę powiatu łukowskiego, Longina Kajkę.

Większość czasu spędzonego w Łukowie, Polacy i Niemcy poświęcają na wspólne próby. Jednak zapewniono im także i inne rozrywki. 10 marca wypełniony był zajęciami kulturalnymi i sportowymi. Dzisiaj natomiast (wtorek - 11 marca) niemieccy goście pojadą na teren byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wezmą tam udział w specjalnie dla nich zorganizowanej lekcji historii. Dyrekcja muzeum po raz pierwszy będzie przyjmowała, jednorazowo, aż tak dużą grupę młodzieży niemieckiej.

W środę wystąpi przed gośćmi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Młodzież podzielona na grupy, wraz z polskimi kolegami zwiedzi też Łuków. Goście wyjadą w sobotę.

Chórem i Orkiestrą Symfoniczną Hiberniaschule z Herne (Niemcy), dyryguje Eckart Fuckert i Martin Glagovsek.
Chór Lutnia I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki wystąpi pod dyrekcją Agnieszki Łukasik.
Wystąpią także warszawscy soliści - Izabella Jaszczułd-Kraszewska (sopran) i Tomasz Piluchowski (baryton).
Patronatem honorowym koncert połączonych chórów objęli - ksiądz Henryk Tomasik - Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej, Krzysztof Babisz - Lubelski Kurator Oświaty i Longin Kajka - Starosta Powiatu Łukowskiego. Program współpracy I LO z Hibernianschule z Herne jest współfinansowany ze środków Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.03.2009 07:49

Ciekawi mnie, jak i co - młodzi Niemcy będą śpiewać w przyszłości? Oby nie głosem Eriki Steinbach? Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

OMG!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.