Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11647 miejsce

W maju niedźwiedzie zaatakują Warszawę

10 maja na Placu Zamkowym i Trakcie Królewskim w Warszawie pojawią się... niedźwiedzie. Będą to 142 figury ze sztucznego tworzywa. Każda o wysokości 2 m i wadze ok. 150 kg. Jednak każdy egzemplarz będzie inaczej pomalowany.

Niedźwiedzie w Berlinie przed Uniwersytetem Humboldta. / Fot. Mirosława Kasowska Wystawa będąca częścią międzynarodowego projektu United Buddy Bears odbędzie się pod hasłem „Musimy poznać się lepiej”. Ma ona propagować tolerancję i zbliżać odmienne kultury. Dlatego zawsze ustawia się je w rzędach lub okręgach, co ma symbolizować kraje skupione w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Otwarcie nastąpi wraz z Paradą Schumana organizowaną podczas Dni Europy.

Niedźwiedzie w Berlinie przed Uniwersytetem Humboldta. / Fot. Mirosława KasowskaBardzo kolorowe figury ozdobione są przez artystów z całego świata. Każda z nich jest inna, nie ma dwóch takich samych. Polscy plastycy też mają się przyłączyć się do akcji. Jest ona podobna do Parady Krów, która po swej premierze przed dziesięcioma laty w Szwajcarii, trzy lata temu odbyła się w Warszawie. Wtedy na ulicach stolicy stały wielobarwne krowy. Ich ekspozycja zakończyła się aukcją, która zasiliła fundacje: Dziecięca Fantazja i SOS Wioski Dziecięce oraz Rodzinny Dom Dziecka w Ursusie.

Niedźwiedzie w Berlinie przed Uniwersytetem Humboldta. / Fot. Mirosława KasowskaTegoroczna prezentacja niedźwiedzi również zakończy się aukcją. Uzyskana kwota w całości zostanie przeznaczona na działalność UNICEF - agendy ONZ pomagającej dzieciom.

Niedźwiedzie w Berlinie przed Uniwersytetem Humboldta. / Fot. Mirosława KasowskaPo raz pierwszy misie ustawiono w 2001 r. w Berlinie, w którego herbie jest właśnie to zwierzę. Figury przez trzy lata umilały codzienne życie berlińczyków. Następnie zorganizowano dla nich trasę objazdową. Do tej pory pokazywano je w dwunastu państwach na czterech kontynentach. Były m.in. w Sydney i Hongkongu. Obejrzało je ponad 17 mln ludzi.

Organizatorem polskiej edycji wystawy jest Biuro Promocji Miasta Warszawy i organizacja zrzeszająca hotelarzy i przedsiębiorców stolicy – Warsaw Destination Alliance. Ekspozycja potrwa do 22 czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Krówki oglądaliśmy jak były w stolicy- sympatyczne zwierzaczki:) Niektóre dzieci po raz pierwszy miały możliwość krowę zobaczyć i ją dotknąć.
A misie jutro pooglądamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedźwiadki są niezłe, ale psy górą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedys byly krowy. Co ciekawe, jakis czas pozniej widzialam te same krowy w Atenach... Wiec te niedzwiedzie jak najbardziej mialy szanse byc w Berlinie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawa jestem, gdzie te niedźwiedzie się urodziły...
Muszę się sprawie bliżej przyjrzeć. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

super! Na pewno się wybiorę :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne te niedźwiedzie! Szkoda, że w Warszawie, ale i tak + :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam za przeoczenie końcowej daty. Już dopisana. I racja, że to głównie intrygujące. Ale też i cel szczytny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba je widziałam kiedyś w Berlinie. Mam wątpliwości, czy to jest ładne, alez pewnością intrygujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna inicjatywa! 10 maja wpisuję do kalendarza. A można gdzieś sprawdzić do kiedy nirdźwiedzie będą gościć w Warszawie?
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.