Facebook Google+ Twitter

W maju odbędzie się kolejny marsz na rzecz legalizacji marihuany

Póki politycy głowią się nad szkodliwością miękkich narkotyków, młodzi organizują kolejny marsz na rzecz legalizacji konopi, w tym roku większy i liczniejszy.

"Zaczynamy ogólnopolską mobilizację w naszych szeregach! Potrzebować będziemy pomocy przy organizacji tego corocznego przedsięwzięcia (...) 28 maja 2011 roku, w sobotę, klasycznie pomaszerujemy spod PEKINU (PKiN - przyp. autora) prosto pod Sejm, aby znów móc wyrazić sprzeciw wobec coraz to słabszemu reżimowi prohibicyjnemu (...) Zrzućmy smycz założony przez trudy rzeczywistości i pofruńmy w zgodzie z przyrodą. Pamiętacie jak rok temu zabraniano nam manifestować? Zróbmy w tym roku trzodę! Możemy iść głównymi ulicami Warszawy..." - zachęca artykuł na jednym z portali poświęconych marihuanie.

Tak, nie posłyszało się Państwu. Pod koniec maja do polskiej stolicy dotrą setki najbardziej odważnych zwolenników legalizacji lekkich narkotyków (m.in. konopi), aby wziąć czynny udział w tradycyjnym wiosennym Marszu Wyzwolenia Konopi. O co walczą? Co chcą osiągnąć? W24 zapytały o to organizatorów:

Czytaj też: Makłowicz nawołuje parlamentarzystów do legalizacji marihuany?

Liście Marihuany / Fot. United States Fish and Wildlife Service, public domain,http://nl.wikipedia.org/wiki/Bestand:Marijuana.jpg- Polska polityka ws. narkotyków jest przestarzała i niedoskonała. Wymierzanie surowej "sprawiedliwości" za posiadanie lub okazjonalne używanie narkotyków jest bezskuteczne, bo nie zmniejszy liczby uzależnionych (średnio 4 proc.). Reżim prohibicyjny, panujący w Polsce, ogranicza wolność jednostki i powinien być zliberalizowany - twierdzi Andrzej Bełecki, jeden z koordynatorów Inicjatywy Wolne Konopie.

Ale czy taka legalizacja tzw. "miękkich narkotyków" nie pociągnie za sobą fatalne skutki? W obieg mogą wejść bardzo niebezpieczne substancje odurzające.
- My się skupiamy na konopi. Ale myślę, że fatalnych skutków taka legalizacja nie przyniosłaby. Weźmy do przykładu heroinę. Jest to środek mocny, niemniej powszechnie obecny na "czarnym rynku".Holandia i niektóre kantony Szwajcarii legalizowały "zieloną". Jak taki proces wyglądałby w Polsce?
- Myślę, że najpierw powinniśmy pozwolić na korzystanie z miękkich środków odurzających w celach leczniczych. To ulżyłoby wielu pacjentom etap operacyjny lub rehabilitacyjny. Dobrym rozwiązaniem byłoby również stworzenie tzw. Coffe shopów, gdzie można będzie legalnie zakupić i skonsumować marihuanę, haszysz oraz inne lekkie narkotyki - uważa Bełecki.

Na głosy konserwatywnych sceptyków, przywołujących przykłady wybitnych artystów, którzy zakończyli życie wskutek przedawkowania narkotyków, zwolennicy legalizacji konopi odpowiadają uspokajająco: nie taka "marycha" straszna, jak ją malują. - Palę od 15 lat kilka razy w tygodniu i jeszcze się nie uzależniłem - twierdzi jeden z weekendowych (tzn. okazjonalnych) palaczy. Ale czy "15 lat, kilka razy w tygodniu" to nie jest uzależnienie?

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

conradino beb
 • conradino beb
 • 10.05.2011 13:24

Statystyki pokazują, że w Polsce liczba osób uzależnionych od alkoholu czyli ALKOHOLIKOW to 800 tys! Dorośli, żyjący w otoczeniu alkoholika to ok. 1,5 mln osób. Dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholików to również ok. 1,5 mln osób. Osoby pijące z uszczerbkiem dla zdrowia to okolo 2-2,5 mln, zaś ofiary przemocy domowej w rodzinach z problemem alkoholowym to ok. 2 mln osób. Z alkoholizmu leczy sie ponadto 20% populacji wiekszych miast w Polsce tj. Warszawa, Poznan, Lodz, Trojmiasto. Jesli ten kraj ma jakis problem z narkotykami, to tym NARKOTYKIEM jest alkohol, a reszta to medialna manipulacja!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zwykły szary człowiek
 • zwykły szary człowiek
 • 12.04.2011 11:25

Niech legalizują sprzedaż Marihuany, ponieważ zakazany owoc najbardziej kusi kiedy będzie to legalne i ogólnie dostępne, będzie można wybrać swoje ulubione gatunki z menu myślę że wielu młodych ludzi będzie czekało żeby zapalić, po za tym każdy wybiera własną drogę papierosy są ogólnie dostępne a nie wszyscy palą, alkohol też jest ogólnie dostępny i nie każdy jest alkoholikiem i wielu ludzi stroni od alkoholu, więc nie chce słuchać teorii że ktoś raz zapali i będzie narkomanem lub będzie szukał czegoś więcej albo że każdy będzie palił, a ja mam nadzieje że wtedy zawsze będę miał dobry staff. "Sadzić, Palić, Zalegalizować"

Komentarz został ukrytyrozwiń
joint
 • joint
 • 11.04.2011 21:09

ogarnijcie system !

LEGALIZACJA !

Komentarz został ukrytyrozwiń
kamil
 • kamil
 • 06.04.2011 19:07

A jak ktoś od 15 lat pije piwko w piątek i ewentualnie sobotę ze znajomymi na imprezie to czy już jest alkoholikiem?
A jak ktoś słucha radia maryja 6h dziennie od 10 lat to czy nie jest uzależniony psychicznie i czy nie ma czasem zmian w świadomości i obniżonej zdolności myślenia?
A jak ktoś korzysta internetu od lat dajmy na to 8h dziennie i to nie tylko do pracy to czy powinien się już leczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
asdsadasd
 • asdsadasd
 • 06.04.2011 18:47

zalegalizowac wkońcu ta trawe nie chce byc juz karany za nic!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolcia
 • Jolcia
 • 06.04.2011 18:11

niech legalizują, ale najpierw jak kiedyś Kotański niech ktoś oświeci to społeczeństwo, a wystarczy w googla wpisać: marihuana i schizofrenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.