Facebook Google+ Twitter

W maju przyjedź na pogrzeb Mikołaja Kopernika

Pogrzeb szczątków Mikołaja Kopernika, odnalezionych przez archeologów w 2005 roku we Fromborku, odbędzie się tamże 22 maja 2010 roku.

 / Fot. PAP/Monika KaczyńskaO planowanym na wiosnę powtórnym pogrzebie poinformował biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski.

Szczątki astronoma zostaną pochowane w katedrze we Fromborku, pod ołtarzem św. Krzyża, gdzie je odnaleziono. Wewnątrz sarkofagu umieszczona zostanie tuba z informacją o tym czyje to są szczątki. Już w styczniu rozpocznie się montowanie nagrobka Kopernika w Katedrze we Fromborku.

Nagrobek będzie z czarnego granitu, jego powierzchnia ma przypominać przestrzeń wszechświata, Słońce i planety wykonane będą z mosiądzu. Całość, ważąca około 2 ton, wkomponowana będzie w filar przy ołtarzu św. Krzyża.

Jak zapewnia bp Jezierski, pochówek Kopernika będzie jednym z elementów obchodów 750 rocznicy istnienia kapituły warmińskiej, do której należał także astronom. Pytany o scenariusz uroczystości pogrzebowych powiedział, że kurii "nie zależy na tłumach z całego świata i rozgłosie". Mikołaj Kopernik. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nikolaus_Kopernikus.jpg

Jednak pogrzeb szczątków Kopernika do celów promocyjnych zamierza wykorzystać olsztyński Urząd Marszałkowski. "Mamy nadzieję przy tej okazji zwrócić uwagę na gminy leżące nad Zalewem Wiślanym i dlatego planujemy w okresie związanym z pogrzebem szczątków Kopernika cykl imprez np. w Braniewie, czy sympozjum w Elblągu" - cytuje wypowiedź Roberta Szewczyka z gabinetu marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Gazeta.pl. Szewczyk zastrzegł jednak, że urząd nie będzie wpływał na listę zaproszonych gości oraz na przebieg ceremonii pogrzebowej.

Źródła:gazeta.pl
tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ja też nie miałam . Ciekaw info.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2009 13:17

O! Nie miałem o tym pojęcia. Dziękuję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kopernik - wielkim człowiekiem był . Badał , odkrywał i przeczuwał , że My tu na małej planetce możemy nie być centrum wszechświata .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.12.2009 14:58

Jeżeli nie wywieje mnie gdzieś dalej w świat, mam możliwość zdać relację z tej planowanej uroczystości - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.