Facebook Google+ Twitter

W Małopolsce trwa XVI Światowe Forum Mediów Polonijnych

Przez tydzień małopolska gości ok. 150 dziennikarzy i wydawców mediów polonijnych z 23 krajów, którzy uczestniczą w Światowym Forum Mediów Polonijnych - "Tarnów - Małopolska 2008".

Uczestnicy XVI Światowego Forum Mediów Polonijnych przed dworkiem I.J.Paderewskiego. / Fot. Kamil WszołekNa XVI Światowe Forum Mediów Polonijnych "Tarnów - Małopolska 2008" przyjechało ok. 150 dziennikarzy - m.in. z Argentyny, Austrii, Białorusi, Francji, Grecji, Holandii, Kanady, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Szwecji.

Forum rozpoczęło się w środę 10 września. W inauguracji obrad uczestniczyła wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, która podkreśliła, że forum jest niezbędne dla integracji całej polskiej diaspory i niezwykle ważnym nośnikiem spraw polskich i polskości na świecie. Dla dziennikarzy polonijnych to szansa poznania Polski z bliska i okazja do nauki dziennikarskiego rzemiosła, poznania technicznych nowinek. Nie znajduję słów, żeby podkreślić wagę takich spotkań - mówiła Bochenek.

Dziennikarka polonijna z Chicago wspomina Paderewskiego. / Fot. Kamil Wszołek- To, co mnie tu ściągnęło, to możliwość poznania regionu, którego nie zdążyłam poznać przed wyjazdem z Polski. Ciekawe jest to, że zobaczymy wiele małych miejscowości. Z drugiej strony to możliwość nawiązania kontaktów z kolegami dziennikarzami z całego świata, żeby sprawdzić, w jakich warunkach oni pracują i wymienić się doświadczeniami, a może i radami jak funkcjonować w warunkach, w jakich przyszło nam żyć - mówiła Grażyna Kamień-Soeffker z polonijnego magazynu radiowego w Radiu Flora w Hannowerze.

W tym roku dziennikarze będą gościć w Małopolsce przez tydzień. Odwiedzili już m.in. Kraków, Nowy Sącz i Wieliczkę. W sobotę w cyklu: "Urok małych miasteczek" zwiedzali Zakliczyn, Ciężkowice oraz Tuchów. Dziennikarze mogli zobaczyć życie w tych miasteczkach, poznać ich historię i zwiedzić znajdujące się tam zabytki. W Tuchowie odwiedzili też miejscowe sanktuarium. Wieczorem uczestnicy forum przybyli do dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, gdzie wysłuchali recitalu fortepianowego Barbary Gładysz. Mieli także okazję zapoznać się z historią tego miejsca.

Recital fortepianowy Barbary Gładysz dla uczestników XVI Światowego Forum Mediów Polonijnych. / Fot. Kamil WszołekWielu uczestników forum podkreśla, że to najlepsza możliwość, by poznać Polskę i rodaków z różnych krajów. Na forum przybywają regularnie od kilkunastu lat. Dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy dziennikarskiej, radościami i problemami. W ostatnim dniu forum, w Warszawie, zaplanowano spotkanie z marszałkiem Senatu i z członkami Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Tego dnia wręczona zostanie nagroda "Fidelis Poloniae'2008" przyznawana za wybitne zasługi w umacnianiu więzi Polonii z krajem i promocję Polski. Światowe Forum Mediów Polonijnych to największa impreza adresowane do dziennikarzy polonijnych z całego świata. Organizatorem jest Małopolskie Forum Współpracy z Polonią, które swoją siedzibę ma w Tarnowie. Tegoroczne spotkanie potrwa do 16 września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.