Facebook Google+ Twitter

W Manufakturze energooszczędnie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-19 01:40

Ponad 160 uczniów w Łodzi wzięło udział 18 lutego w warsztatach Fundacji Ekologicznej ARKA. Zajęcia – w centrum handlowym Manufaktura pomogły rozumieć dzieciom (z łódzkiej Szkoły Podstawowej nr 35), jak dużo energii zużywamy.

Korzystanie z energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego może nie tylko zmniejszyć koszty za zużywaną energię, ale także koszty środowiskowe, zwłaszcza efekty zmian klimatycznych. Uczniowie mieli okazję do konkretnych wyborów projektując, w namiocie stylizowanym na wnętrze domu, jak dobrze urządzić mieszkanie.

Po spotkaniu w Manufakturze, w plenerowych warsztatach o energooszczędnych działaniach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 79 w Łodzi. Miejscem akcji był rejon Pasażu Schillera. Półgodzinny happening zainteresował przechodniów, którzy zatrzymywali się i przysłuchiwali tej niekonwencjonalnej lekcji, zwłaszcza, że dzieci samodzielnie składały drewniany domek, do którego mogły potem wchodzić.

Uczniowie w szkole biorą udział w działaniach ekologicznych, ale związanych z segregacją odpadów. Takie zajęcia, jakie zaproponowała ARKA są dla nich bardzo ciekawe, co zresztą widać po zadowolonych twarzach – komentowała Małgorzata Wędrychowicz, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 79 w Łodzi.

Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej, z którą wiąże się tematyka kampanii edukacyjnej ARKI „Ubierz swój dom” jest obecnie planowana na nowo. Pakiet, który w tej sprawie UE przyjęła w 2008 roku zakładał do 2020 roku: redukcję emisji CO2 o 20 proc., zwiększenia udziału Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) do 20 proc. i zwiększenia efektywności energetycznej o 20 proc. Jednak w styczniu tego roku roku Komisja Europejska opublikowała nowe założenia polityki energetyczno-klimatycznej, w którym zakłada podniesienie wiążącego celu redukcji emisji CO2 do 40 proc. oraz zwiększenie udziału OZE do minimum 27 procent.

Fundacja Ekologiczna ARKA łączy ekologię z działaniami społecznymi. Prowadzi ogólnopolskie akcje i kampanie, edukuje poprzez zabawę, gry, pokazy i instalacje przestrzenne. Ekologia może być ciekawym wydarzeniem, w którym dzieci i młodzież chętnie biorą udział.

Kampanię "Ubierz swój dom" dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Partnerem strategicznym jest Fundacja EkoRozwoju. Współpraca – Partnerstwo dla Klimatu. Partnerzy: Koalicja Klimatyczna, Fundacja Zielonej Ligi.
(Fundacja Ekologiczna ARKA)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.