Facebook Google+ Twitter

W marcu warto przeczytać ... Subiektywny przegląd literacki

Wywiad z Janem Rokitą, kulisy sławy Anny German, losy Żołnierzy Wyklętych, a może ... katolickie porady towarzyskie. Co warto przeczytać w coraz cieplejsze i słoneczniejsze marcowe weekendy?

 / Fot. Wydawnictwo Czerwone i Czarne1. Leszek Miller, Robert Krasowski, "Anatomia siły", Wydawnictwo Czerwone i Czarne.
Jeżeli interesujesz się polityką, szczególnie ostatnich dwudziestu lat, koniecznie musisz sięgnąć po wywiad, jaki przeprowadził z byłym premierem, szefem SLD Leszkiem Millerem Robert Krasowski. W tej książkowej rozmowie Miller chwali Donalda Tuska, w którym zobaczył nie byle jakiego szefa rządu. Obecny premier szczególnie zaimponował byłemu premierowi, jest dla niego zdecydowanym liderem. Skąd taki wyraz uznania dla Tuska? Czy Miller rzeczywiście tak uważa czy to tylko element gry politycznej? Książka ta jest niezwykła również dlatego, że Miller dokonuje oceny kolejnych rządów lewicy, a także zawiera ocenę przemian społeczno - politycznych, jakie zaszły po 1989. Z oceną tą można się nie zgadzać, jest jednak ona o tyle ważna, że wystawił ją polityk, który od kilkudziesięciu lat odpowiada za losy naszego kraju i kształtuje polską scenę polityczną. Waga tej książki leży też w tym, że jest ona pierwszą z cyklu Historia III RP, jaki przygotowało Wydawnictwo Czerwone i Czarne.

 / Fot. Wydawnictwo Czerwone i Czarne2. Jan Rokita, Robert Krasowski, "Anatomia przypadku", Wydawnictwo Czerwone i Czarne.
Do swojej wersji historii ma także prawo Jan Rokita, który w 2005 roku miał zostać premierem w rządzie wielkiej koalicji PO-PiS. Do porozumienia partii jednak nie doszło, Rokita szefem rządu nie został, a dwa lata później odszedł z bieżącej polityki. Dziś rzadko udziela wywiadów, dlatego rozmowa Roberta Krasowskiego z byłym politykiem PO zasługuje na szczególną uwagę. Jan Rokita może sobie pozwolić na głębszą refleksję nad wydarzeniami politycznymi, których był uczestnikiem albo które śledził z bliska. Mówi o Donaldzie Tusku, który cały czas roztacza sieć różnorodnych intryg. "Wyjątkowość Tuska polega na tym, że nie spotkałem współcześnie polityka tego formatu, który robiłby to z taką otwartością i bezceremonialnością" - twierdzi Rokita. Czy ma rację? Warto zajrzeć do książki, żeby się o tym przekonać.

 / Fot. Wydawnictwo Fronda3. Sławomir Zatwardzicki, "Katolicki Pomocnik Towarzyski, czyli jak pojedynkować się z ateistą", Wydawnictwo Fronda.
Jak dyskutować w towarzystwie na tematy Kościoła, ekumenizmu, klerykalizmu, etyki seksualnej? Książka ma nam dostarczyć argumentów do rozmów. Autor tej książki pomaga dyskutować w sposób błyskotliwy, a zarazem pogłębiony. Zbawienie poza Kościołem, istnienie piekła czy in vitro to jedne wielu drażliwych dla wielu kwestii, jakie poruszył autor.

 / Fot. Wydawnictwo Czerwone i Czarne4.Sławomir Koper, "Życie artystek w PRL", Wydawnictwo Czerwone i Czarne.
W swojej nowej książce Sławomir Koper dzieli się z nami esejami poświęconymi kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Tak więc znajdziemy w niej takie nazwiska jak Agnieszka Osiecka, Anna German, Kalina Jędrusiak czy Halina Poświatowska. Dlaczego jest ona godna polecenia? Bo nie zawiera standardowych informacji o tych gwiazdach, a pozwala nam się dowiedzieć wiele zza tzw. kulis, np. tego, jaką zbrodnię po śmierci Stalina popełniła Osiecka.

 / Fot. Wydawnictwo AA5. Joanna Wieliczka - Szarkowa, "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie", Wydawnictwo AA.
Fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni Żołnierz Wyklęty zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r! Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wyklęci”. Walczyli na przekór jałtańskiej kapitulacji zachodnich aliantów. Walczyli o suwerenne państwo, o żołnierski honor, o prawo do normalnego życia. Walczyli z nadzieja, że sprawiedliwość zwycięży, a kara dosięgnie sowieckich okupantów i ich polskich kolaborantów. Chociaż dziś nazywamy ich żołnierzami wyklętymi, oni sami uważali się tylko za żołnierzy słusznej sprawy. Wielu z nich walczyło do końca, do śmierci z rak wroga. Często nadal nie znamy ich grobów. Ale byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie. Lektura godna polecenia, szczególnie w marcu, w miesiącu, którym od niedawna obchodzimy święto Żołnierzy Wyklętych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.03.2013 15:43

Wywiad z Rokitą na pewno będzie interesujący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.