Facebook Google+ Twitter

W Margoninie powstanie farma wiatrowa o mocy 120 MW

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-10-03 07:28

W Margoninie, niedaleko Chodzieży (woj. wielkopolskie) powstanie nowoczesna farma wiatrowa o mocy 120 MW.

Wiatrak z turbiną / Fot. Kazimierz KolebukW Margoninie - woj. wielkopolskie - w ramach realizacji programu zwiększania produkcji energii ze źródeł odnawialnych (EO) powstanie nowoczesna farma wiatrowa o mocy 120 WM. Inwestycja zostanie sfinansowana z pożyczki udzielonej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w wysokości 178 mln zł (45 mln euro).

"Będzie to znacząca pomoc dla Polski, by wesprzeć ją w realizacji celu zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych" - napisano w komunikacie prasowym EBI. Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych ma stanowić 15 procent energii produkowanej w Polsce w 2020 roku, natomiast w całej Unii Europejskiej wskaźnik ten ma wynosić 20 proc.

W Margoninie zostanie uruchomionych 60 turbin wiatrowych, będzie to największy park wiatrowy w Polsce. Projekt jest kompletny - obejmuje infrastrukturę przesyłową łączącą farmę wiatrową z siecią wysokiego napięcia, zarządzaną przez PSE.

Zarządzaniem farmą wiatrową zajmie się EDP Renewables Polska, a jej utrzymaniem i monitorowaniem turbin - firma Gamesa Wind Polska.

EBI udzielił łącznie na realizację projektów w Polsce w 2009 r. 4,7 mld euro, natomiast na same projekty energetyczne od 2005 roku przyznał 746 mln euro pożyczki.

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Energia wiatrowa jest bardzo droga. Niestety powstała już licząca się mafia wiatrakowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Maciorowski
  • Krzysztof Maciorowski
  • 22.10.2010 10:55

Jestem ciekaw jak by cie to cieszyło żeby przy twoim domu jakieś 300 lub 400 metrów stał wiatrak o wysokości 150m a czy w ogóle byłeś przy takim wiatraku to się przejdź i zobaczysz jakich doznasz wrażeń będziesz miał wrażenie że cała ta konstrukcja się chwieje i wtedy możesz mieszkać w pobliżu takiego wiatraka i myśleć przez 25 lat że się nie przewróci na twój dom lub coś się z niego nie oderwie a ci krzykacze właśnie o to krzyczą aby takie konstrukcje stawiać z dala od domostw pragnąłbym żeby ci na podwórku postawili taki wiatrak to byś głupot nie pisał jak nie jesteś w temacie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Przemo
  • Przemo
  • 09.10.2010 22:49

Mnie to osobiście cieszy. Po tym jak w mojej rodzinnej gminie Duszniki zaczęły powstawać wiatraki, to gmina zaczęła się rozwijać. Ilość pieniędzy jaka płynie do gminnej kasy jest nieporównywalnie większa niż to co dawali dotychczasowi inwestorzy. Szkoda tylko, że od jakiegoś czasu zawiązała się jakaś grupa krzykaczy, przeciwników inwestycji hamujących budowę wiatraków. Na szczęście są w mniejszości i projekt zostanie doprowadzony do końca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.