Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10726 miejsce

W meandrach uczuć Fryderyka Chopina

Cennym plonem Roku Chopinowskiego jest pomnikowa komentowana edycja „Korespondencji Fryderyka Chopina z George Sand i z jej dziećmi”. Zbiór listów daje obraz relacji niezwykle istotnych w życiu kompozytora.

Korespondencja Fryderyka Chopina z George Sand i z jej dziećmi, redakcja merytoryczna Zbigniew Skowron, tłum. Julia Hartwig, Zofia Jędrzejowska-Waszczuk, Warszawa 2010. / Fot. Okładka książki Książka zawierająca materiał biograficzny o danej osobie pozwala czytelnikowi żyć razem z nią. Wniknięcie w jej duszę umożliwiają szczególnie listy. Gdy zaś chodzi o osobowość artystyczną o wielkiej kulturze, wysoce wykształconej, utalentowanej, wrażliwej, subtelnej, która stała się chlubą narodową, wartość publikacji wzrasta jeszcze, bo daje ona obraz atmosfery kulturalnej, w jakiej rodziły się arcydzieła. W listach odbija się bowiem natura artysty z jej wykwintnością, właściwym jej, ujmującym obejściem się z ludźmi.

Korespondencję Fryderyka Chopina, wydaną w 1882 roku, powitał Chopin na rysunku Rudolpha Lehmanna z 1847 / Fot. własność publiczna, prawa wygasły entuzjastycznie obszerną recenzją Henryk Sienkiewicz. Zaletą tego dwutomowego wydania było, jak napisał, ukazanie „syntezy tak człowieka jak i jego dzieł”. Opublikowane wówczas listy pisane do rodziny, nauczycieli i przyjaciół odsłaniały „życie artysty pełne wrażeń, uczuć, a jak najczęściej bywa: niedoli i bólu”. Litwos, postulował uzupełnienie edycji korespondencją z George Sand, aby dzieło było kompletne. Recenzent podkreślał, że spotkanie z tą najznakomitszą kobietą Francji wywarło „trwały a zgubny wpływ” na jego życie. Porównywał ją do „polipa, który zaczajony w otchłaniach, porywa i wysysa tych, których burza mu ześle”.

Kopuła Biblioteki Senatu w Pałacu Luksemburskim w Paryżu, zawierająca kompozycję Eugène Delacroix. Źródło: Wikimedia / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/L%27enfer_de_dante_palais_lux.JPG Znaczenie George Sand w życiu Chopina odzwierciedla kompozycja namalowana przez Eugène Delacoix na wielkim fresku w kopule Biblioteki Senatu w Pałacu Luksemburskim w Paryżu. Malarz uwiecznił podobiznę kompozytora jako Dantego przedstawianego Wergiluszowi, zaś pisarkę jako Aspazję. Trzeba zaznaczyć, że równie istotne w biografii Chopina są relacje z dziećmi George Sand: córką Solange i synem Maurycym. Kompozytor odnosił wrażenie, że stał się częścią rodziny, kiedy osiem lat uczestniczył w dojrzewaniu dzieci, przyjmował wobec nich ojcowską rolę. Jednak związki te stały się z czasem źródłem udręczeń, gdy łączyły się z intrygami, awanturami rodzinnymi, wynikającymi z wpływu dzieci na matkę. Rozstanie, do jakiego ostatecznie dochodzi, gdy Chopin staje po stronie córki w jej konflikcie z matką, było dla twórcy poważnym wstrząsem.

Związek Fryderyka Chopina z George Sand, jak wiadomo, Fryderyk Chopin i George Sand w Paryżu. Obraz Eugène Delacroix. Źródło: Wikimedia Commons. / Fot. Eugène Delacroix dostarczył materiału do niejednego dzieła. Między innymi przedstawił go trafnie w sztuce Lato w Nohant (1936) Jarosław Iwaszkiewicz. Romans stał się osnową filmu Pragnienie miłości (2002) Jerzego Antczaka. Dzięki ponownemu wydaniu korespondencji między bohaterami romansu: Chopinem a Sand i jej dziećmi pojawia się sposobność wejrzenia w autentyczne odbicia złożonej relacji, poznania z bliska przeobrażeń uczuć osób, uwikłanych w gwałtowną miłość, jaka rozgorzała wbrew oczekiwaniom kompozytora. Biografowie uznają, że na czas tej miłości przypadła najświetniejsza epoka jego życia. „Żył jak gdyby w świecie olimpijskim i sam był w nim nieśmiertelnym bóstwem” - scharakteryzował ten czas Sienkiewicz: Istotną częścią związku są zmieniające swój charakter głębokie uczucia Chopina dla dzieci George Sand.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polecam wizytę w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie - po "renowacji" rewelacyjne. Byłem w ubiegłą sobotę i jeszcze tam kiedyś wrócę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.