Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7859 miejsce

W miejscu narodzin Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Do dziecięcego królestwa Henryka Sienkiewicza zaprasza Muzeum w Woli Okrzejskiej, gdzie 166 lat po narodzinach pisarza na turystów czekają nowe atrakcje.

Dwór w Woli Okrzejskiej, Muzeum Henryka Sienkiewicza / Fot. Adrianna Adamek-ŚwiechowskaMuzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, istniejące w majątku, w którym 5 maja 1846 r. przyszedł na świat przyszły noblista, zostało otwarte 2 października 1966 r. Starania, aby w ocalałej oficynie babki pisarza, Felicjanny z Rostworowskich Cieciszowskiej, podejmowano uprzednio wielokrotnie. Powołaniem muzeum w miejscu urodzenia twórcy „Trylogii” chciał uczcić setną rocznicę jego urodzin Komitet Obchodów tego jubileuszu w 1946 r. Wówczas nie było to możliwe, ale w ciągu kolejnych 20 lat udało się uregulować kwestie prawne, organizacyjne i remontowe. Początkowo w okresie międzywojennym prasa apelowała o potrzebę zorganizowania takiego muzeum na terenie krainy lat dziecinnych Sienkiewicza. Przymiarki do tego przedsięwzięcia czynił w tym czasie proboszcz w parafii Okrzeja.

Salonik w Muzeum w Woli Okrzejskiej z kopią obrazu Józefa Brandta / Fot. Cezary CybulskiDziałalność Muzeum w Woli Okrzejskiej rozwinęła się na pełną skalę dzięki kierownictwu Antoniego Cybulskiego, który nadal prowadzi placówkę przy pomocy swych bliskich, żony Anny i synów Cezarego i Macieja. Niestrudzona zapobiegliwość pozwoliła zgromadzić w podwojach muzealnych wiele cennych pamiątek Sienkiewiczowskich – należący do rodziny Cieciszowskich fortepian marki „Erard” z roku 1840, meble, jak okrągły stół uchylny z 1860 r., stolik Simler do gry w karty, komoda, bibeloty. Niewątpliwie cennym wyposażeniem sześciu sal dworu są obrazy, portrety, zdjęcia, statuetki, popiersia. W oszklonych biblioteczkach kryje się niezwykle bogaty księgozbiór. Kolekcja czasopism, pierwodruków utworów, opracowania twórczości, przekłady na języki obce, rysunki, rzeźby, listy to olbrzymi materiał, udostępniany zainteresowanym.

Obecnie, w 46. roku istnienia Muzeum w Woli Okrzejskiej placówka podlega modernizacji w ramach realizacji Programu Rozwój Obszarów Wiejskich „Odnowa i rozwój wsi”. Wymiana pokrycia dachowego i stolarki okiennej sprawia, że wyremontowany dwór przedstawia się w pełnym blasku swej świetności. Zwiedzający dworek mogą już zobaczyć pierwsze efekty unowocześnienia muzeum, takie wszakże, które nie ingerują w styl w utrzymanych w epoce Sienkiewicza wnętrz. Został wprowadzony system audioprzewodników, dzięki którym możliwe jest indywidualne zapoznanie z eksponatami muzealnymi. Wypożyczane na miejscu urządzenia elektroniczne pozwalają odsłuchać wgraną narrację, objaśniającą historię obiektu i przedmiotów. W związku z coraz większą liczbą obcokrajowców zwiedzających muzeum dostępne są audioprzewodniki także w językach: angielskim, rosyjskim, ukraińskim, francuskim, hiszpańskim, a liczba języków w ofercie będzie wzrastać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.