Facebook Google+ Twitter

W Moskwie rozpoczął się pogrzeb Sołżenicyna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-06 07:28

Na cmentarzu klasztoru Dońskiego w Moskwie rozpoczął się pogrzeb rosyjskiego pisarza i dysydenta, Aleksandra Sołżenicyna. W ceremonii uczestniczy prezydent Dmitrij Miedwiediew. Nabożeństwa żałobne odbędą się także w cerkwiach całej Rosji.

Trumna z ciałem pisarza wczoraj wieczorem została przewieziona do klasztoru po cywilnych uroczystościach pożegnania pisarza przez Rosjan w Akademii Nauk.

Cerkiewne uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się jeszcze wczoraj wieczorem od nabożeństwa żałobnego z udziałem moskiewskich duchownych. Dziś uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie arcybiskup Aleksiej, wikary Patriarchatu Moskiewskiego. Na pogrzeb ma przybyć prezydent Dmitrij Miedwiediew. Wczoraj w uroczystym pożegnaniu pisarza w Rosyjskiej Akademii Nauk uczestniczył premier Rosji Władimir Putin, który .złożył na trumnie pisarza bukiet czerwonych róż. Podczas uroczystości podkreślił, że młodzi Rosjanie powinni w większym zakresie zapoznawać się z dorobkiem Aleksandra Sołżenicyna.

Władimir Putin polecił ministrowi edukacji przygotowanie propozycji szerszego włączenia twórczości zmarłego pisarza do lektur szkół średnich i wyższych. Premier Rosji dodał również, że Sołżenicyn był człowiekiem, który swoją twórczościa zaszczepił społeczeństwu odporoność na tyranię.

Rosjanie składali kwiaty również pod bramą podmoskiewskiego domu pisarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.