Facebook Google+ Twitter

W mrokach ludzkiej natury. „Zło” Eagletona

Czym jest i skąd się bierze zło? Terry Eagleton w eseju „Zło” podejmuje tę odwieczną problematykę, nękającą każdego człowieka, by dać własną diagnozę zjawiska.

Terry Eagleton, Zło, przełożył i wstępem opatrzył Bogdan Baran, Czytelnik, Warszawa 2012 / Fot. Okładka książki W serii "Nowy Sympozjon" Wydawnictwa Czytelnik przybył nowy interesujący tomik, będący objawieniem ludzkiej myśli. Terry Eagleton przedstawił teorię zła w ujęciu szerszym niż zasięg, jaki osiągnęły dotychczasowe dyskusje na ten temat. Brytyjskiego myśliciela, literaturoznawcę, profesora literatury angielskiej interesuje współczesny status ontologiczny zła, ale dociekania prowadzi poprzez analizę problemu w zarysie historycznym. Sięga do zarania ludzkich wyobrażeń o złu, bada obrazy rzeczywistości odbite w literaturze i filozofii, uwzględnia wydarzenia współczesne. Z zestawienia rodzi się skłaniająca do namysłu interpretacja, będąca próbą objaśnienia mechanizmu rodzenia się zła i form, jakie przybiera.

O obecności zła w świecie toczy się odwieczna dyskusja. Książka
Terry Eagleton / Fot. Billlion (talk), CC 3.0 Eagletona wpisuje się zatem w rozległą badawczo sferę dociekań, od których ludzkość nie uwolni się najprawdopodobniej tak długo, dopóki trwać będzie. Bunt wobec zła stał się integralnym elementem istnienia ludzkiego, tak jak fascynacja złem, brzydotą, upiorami, wampirami, pierwiastkami, które stają się źródłem upadku czy zapaści ludzkiej tożsamości. Nie dziwi fakt, że człowiek pragnie piękna i dobra, ale od wieków rodzi zdumienie fakt, że ludzka egzystencja, napiętnowana koniecznością zmagania się ze złem w naturze świata, sama przysparza zła. Wiadomo, że są dwa źródła zła: charakter człowieka i okoliczności zewnętrzne, determinujące los ludzki. Jednak te wskazania dla autora eseju Zło okazują się niewystarczające.

Punktem wyjścia rozważań filozoficznych nad naturą zła jest refleksja nad zbrodnią, dokonaną przez dzieci. Torturowanie i zabójstwo małego dziecka przez dwóch dziesięciolatków to jedynie przykład zdarzenia, do jakiego dochodzi z inicjatywy niedorosłego człowieka. Podobnych historii nie brakuje. Doniesienia tego typu coraz wstrząsają opinią publiczną. Przedstawiona sytuacja staje się modelem, który Eagleton odnosi do innych powszechnie znanych objawów zła. W szczególny sposób uwzględnia dwudziestowieczne doświadczenia: realia faszyzmu, komunizmu, fundamentalizmu. Nad zagadnieniem podjętym przez autora ciąży zwłaszcza świadomość Holocaustu jako apogeum zła w historii niedawnej. Różnice w pojmowaniu zjawiska skłaniają go do uporządkowania dziejów myśli ludzkiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.