Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17852 miejsce

W muzeum Arkadego Fiedlera

Arkady Fiedler napisał wiele książek o podróżach, które odbył i ludziach, których spotkał. Opisał życie i zwyczaje mieszkańców wielu krajów na różnych kontynentach. Jego muzeum znajduje się w Puszczykowie na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Arkady Fiedler, podróżnik i pisarz. Urodził się w Poznaniu pod koniec listopada 1894 roku. Zmarł w Puszczykowie pod Poznaniem w wieku 91 lat. Czytelnicy, którzy czytali jego książki, bardzo interesowali się przedmiotami, które gromadził w domu. Tak narodził się pomysł na stworzenie muzeum, Muzeum Arkadego Fiedlera. Zbiór cały czas uzupełniają dwaj synowie pisarza, którzy również podróżują.

Sfinks - wystawiony we wejściu na teren muzeum  / Fot. Tadeusz StubeZbliżając się do posesji, na której stoi muzeum, zza płotu możemy już dostrzec znajdujące się tam eksponaty - a jest co oglądać. W ogrodzie zobaczyłem Sfinksa, za nim piramidę... Większość kopi jest wierna oryginałom, wykonana w skali 1:1.

Skierowałem się po bilet, po drodze minąłem kolejne rzeźby: meksykański ołtarz ofiarny Majów (rzeźba półleżącego człowieka, na którego brzuchu składano jeszcze bijące serca ofiar), przeszedłem przez Bramę Słońca, minąłem wodza Siedzącego Byka.

Portret A. Fiedlera / Fot. Tadeusz StubeStanąłem przed schodami prowadzącymi do domu. W przedsionku, na stojaku, wystawiony jest do przeczytania życiorys Arkadego. Nad drzwiami powieszono trofeum, poroże łosia. Podszedłem do drzwi. Przekraczając próg domu znalazłem się w holu. Dostrzegłem portret A. Fiedlera oraz oprawione zdjęcia przedstawiające pisarza z osobami, które spotkał w czasie swoich podróży, poszedłem w głąb domu. W następnym pomieszczeniu podziwiałem wytwory sztuki różnych ludów: instrumenty muzyczne, maski, broń... oraz kolekcję motyli, pająków...

Zdjęcia podróżnika wiszące w holu  / Fot. Tadeusz StubeJednak najcenniejszym zbiorem są wystawione w gablotach książki, które napisał podróżnik. 32 tytuły wydane w 23 językach, rzucające blask na całokształt pracy twórczej. Na półce stojącej naprzeciw okna dostrzegłem model statku Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę.

W ogrodzie, nazwanym Ogrodem Kultur i Tolerancji, mogłem dokładnie obejrzeć replikę tego żaglowca w skali 1:1, którą zbudowano w cztery lata. Ukończona i udostępniona zwiedzającym została w 2008 r.

Muzeum organizuje również czasowe wystawy podróżnicze, a co roku wręcza nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera w konkursie na najlepszą podróżnicza książkę, napisaną przez polskiego autora.

Czas spędzony w tym muzeum mija szybko, aż żal wracać do domu. Jadąc na wycieczkę do Puszczykowa warto zarezerwować więcej czasu na spacer po Wielkopolskim Parku.

Ołtarz Chac Mool w kształcie półleżącego człowieka na którego brzuchu składano jeszcze bijące serca ofiar. Cywilizacja Majów Tolteków. / Fot. Tadeusz StubeDrzwi prowadzące do muzeum / Fot. Tadeusz StubeKolekcja motyli i witrynka w której są wystawione spreparowane główki Indian / Fot. Tadeusz Stube
Ja i Wódz Siedzący Byk. W oddali widać wiernie otworzoną kopie:<br /></a></a>Tajemniczy MOAI z Wysp Wielkanocnych oraz Bogini życia Coatlicue. Miała ona spódnicę uplecioną z grzechotników co symbolizowało odradzającą się ziemię / Fot. Tadeusz StubeModel statku Santa Maria stojący w muzeum. Na podstawie tego modelu została zbudowana replika w skali 1:1 / Fot. Tadeusz StubeSanta Maria  / Fot. Tadeusz Stube


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Łukasz zdjęcia nie oddają klimatu jaki jest w muzeum Arkadego Fiedlera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

naprawdę bardzo ciekawe ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Stefanio, zapraszam do odwiedzenia muzeum które jest jeszcze ciekawsze niż na moich zdjęciach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący człowiek o bogatym życiorysie - wart zapamiętania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dywizjon 303" mi się przypomniał...chyba obowiązkowa lektura kiedyś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawie opisane muzeum w uroczym miejscu, pełne ciekawostek z podróży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeuszu dziękuje za wirtualną wycieczkę ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje gratulacje! Nagroda za ten reportaż należy się Panu jak (za przeproszeniem) psu mucha. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogie Panie nic straconego!
Muzeum Fiedlera funkcjonuje, ma nowe atrakcje- łódź Santa Maria którą można od podszewki dokładnie obejrzeć, piramidę w której można posiedzieć i zjeść lody i inne. Serdecznie zapraszam w imieniu Państwa Fiedlerów. Dodam że sami właściciele tej placówki są przemili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również. Bardzo żałuję, że o Fiedlerze właściwie zapomniano:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.