Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14153 miejsce

W Nantes odkryto zapiski Leonarda da Vinci z 1504 r.

W bibliotece w północnej części Francji odnaleziono zapomniany manuskrypt Leonarda da Vinci, napisany pismem lustrzanym, traktujący o locie ptaków.

 / Fot. Leonardo da Vinci, domena publicznaRękopis został odkryty przez przypadek. Leżał zakurzony w archiwach biblioteki nantejskiej przez blisko 140 lat, do czasu kiedy reporter "Presse-Ocean", zauroczony twórczością Leonarda, postanowił przeczytać biografię mistrza. Sięgnął po publikację Serge'a Bramly, który wspomniał w niej, o darze na rzecz biblioteki otrzymanym w 1872 roku od kolekcjonera i artysty Pierra-Antoina Labouchere. Według autora książki wśród tych zbiorów miał znajdować się dokument pisany ręką Leonarda.

Dziennikarz sprawdził przypuszczenia Bramly i odnalazl manuskrypt, o którego istnieniu biblioteka i znawcy twórczości mistrza nie mieli pojęcia.

Jak infromuje RMF24 rękopis napisany jest, charakterystycznym dla Leonarda, pismem od prawej stony do lewej. By go odczytać potrzebne jest lusterko.

Naukowcy stwierdzili, że są to badania prowadzone przez Leonarda na temat lotu ptaków.

Manuskryp pochodzi z 1504 roku. Jego wymiary to 10 na 20 cm. Jak podaje zagraniczna prasa, autentyczność zapisków została już potwierdzona przez wybitnego włoskiego badacza - Carla Pedrettiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe, co napisał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.