Facebook Google+ Twitter

W Nepalu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mount Everestu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-29 07:42

W Nepalu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mount Everestu. 29 maja 1953 roku najwyższą górę świata zdobyli Nowozelandczyk Edmund Hillary oraz Tenzing Norgay, wywodzący się ze społeczności Szerpów - himalajskich górali i przewodników wysokogórskich.

Dla Nepalczyków zdobycie Mount Everestu stało się punktem zwrotnym w rozwoju kraju. Pasang Szerpa Lama, pracujący w fundacji edukacyjno-dobroczynnej założonej przez Edmunda Hillarego zauważa, że po zdobyciu Mount Everestu Nepal stał się znany reszcie świata, jako teren organizowania ekspedycji i obszar uprawiania turystyki. Do Nepalu zaczęło przybywać coraz więcej turystów.

Jednocześnie pierwsze wejście na Mount Everest spopularyzowało wiedzę o społeczności wysokogórskich przewodników i himalajskich górali.

Z okazji Dnia Everestu w Nepalu organizowany jest od kilkunastu lat Maraton Everstowski. W tym roku dystans ponad 40 kilometrów dzielący bazę, z której wyruszają ekspedycje na najwyższą górę świata i osadę Namche Bazar, stolicę szerpańskiego rejonu Solu Khumbu przebiegnie ponad 60 zawodników, w tym 45 cudzoziemców. Punkt startowy maratonu znajduje się na wysokości ponad 5 tysięcy metrów nad poziomem morza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.