Facebook Google+ Twitter

W Nicei rozpoczął się szczyt Unia Europejska - Rosja

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-14 11:14

Szczyt ma pomóc w odbudowaniu wzajemnych relacji. Spotkanie zdominuje kryzys finansowy. Mowa też będzie o negocjacjach Brukseli z Moskwą na temat umowy o partnerstwie, a także o sytuacji w Gruzji.

W spotkaniu bierze udział rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, Unię Europejską reprezentują: prezydent Francji Nicolas Sarkozy, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Pierwsza i jedyna, zaledwie dwugodzinna sesja, ma dotyczyć wyłącznie kryzysu. Nicolas Sarkozy chce uzyskać oficjalne poparcie Rosji dla unijnego planu przebudowy światowych finansów. Jutro będzie do niego przekonywał na szczycie G20 w Waszyngtonie. W sprawie kryzysu Rosja i Unia Europejska do tej pory inaczej stawiały akcenty. Wspólnota naciskała na szybkie reformy, Rosja szukała winnych zaistniałej sytuacji, wskazując na Stany Zjednoczone.

Francja chce się skupić w Nicei na kryzysie, by zbyt wiele czasu nie poświęcać na sprawy drażliwe, takie jak konflikt w Gruzji. Dyskusję w tej sprawie zaplanowano na krótki, roboczy obiad. Unia nie jest zgodna co do oceny sytuacji na Kaukazie. Francja uważa, ze Moskwa wypełniła plan pokojowy, natomiast Komisja Europejska wraz z kilkoma krajami podkreśla, że Rosja nie wycofała jeszcze wojsk z terenów okupowanych Gruzji.

Te różnice nie przeszkodziły jednak w podjęciu decyzji o kontynuowaniu negocjacji Unii Europejskiej z Rosją na temat nowego porozumienia o współpracy. Najpierw zielone światło dla rozmów dali unijni ministrowie spraw zagranicznych, dziś na szczycie w Nicei ustalona zostanie data kolejnej rundy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.