Facebook Google+ Twitter

W niedzielę Kuba była wyspą pokoju

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-21 17:35

Prawie pół miliona osób przyciągnął niedzielny (20.09) koncert rockowy w stolicy Kuby - Hawanie. Na imprezie odbywającej się pod hasłem „Pokój bez granic” zagrało prawie 15 różnych zespołów z Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Kuby.

Plac Rewolucji w Hawanie, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plaza_de_la_Revolucion_24_January_2008_IMG_0672.jpg / Fot. Wikimedia CommonsImpreza, która odbyła się na świeżym powietrzu, zorganizowana została przez znanego kolumbijskiego wokalistę - Juanesa, którego ideą było zjednoczenie kubańczyków mieszkających na emigracji w USA oraz rodaków na wyspie.

Ogromny koncert, zorganizowany na Placu Rewolucji był pierwszym tak dużym wydarzeniem od prawie 50 lat. Jak podkreślają obserwatorzy zgromadził on więcej ludzi niż słynna wizyta na Kubie papieża Jana Pawła II, która miała miejsce w 1998 roku.

Kontrowersje wzbudziła głównie postać Juanesa, którego kubańska emigracja w USA oskarżyła o promowanie poprzez imprezę reżimu w Hawanie. Kolumbijski muzyk odparł zarzuty twierdząc, że nie powinno mieszać się muzyki z polityką. - Jesteśmy tu dla muzyki, z przesłaniem jedności i pokoju nie tylko dla Kuby, ale i całego regionu - powiedział Juanes. Podkreślono również symboliczny wymiar miejsca, w którym koncert się odbył - Plac Rewolucji, tuż przed siedzibą kubańskiej partii komunistycznej. Koncert transmitowany był przez stacje telewizyjne, również amerykańskie, głównie w Miami, gdzie zgromadzona jest największa diaspora kubańska.

Wydarzenie spotkało się również z zainteresowaniem prezydenta USA Barracka Obamy. W wywiadzie dla amerykańskich mediów stwierdził, że było to wydarzenie czysto kulturalne, które nie niesie za sobą konsekwencji politycznych. - Nie sądzę, aby wpłynęło to na relacje amerykańsko - kubańskie - stwierdził Obama, dodając, że koncert był tylko rodzajem kulturowej wymiany i nie należy przeceniać jego wpływu.

Źródło: BBC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.09.2009 12:43

Oby więcej takich pozytywnych wieści..... 5+ Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.