Facebook Google+ Twitter

W niedzielę przechodzimy na czas zimowy!

Ci, którzy wybierają się na imprezę w najbliższy weekend, będą bawić się dłużej! W niedzielę 25 października przestawiamy zegarki z 3 na 2 w nocy. Do czasu letniego wrócimy dopiero w ostatnią niedzielę marca 2010.

Były prezydent Francji Jacques Chirac spogląda na zegarek podczas konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero po ich spotkaniu w Pałacu Elizejskim w Paryżu w 2005 roku. / Fot. PAP/EPA/SRDJAN SUKIPomysłodawcą zmiany czasu jest Benjamin Franklin, który zauważył zależność między porą kiedy robi się widno, a ilością wypalanych świec. Główną przyczyną wprowadzenia zmiany czasu była oszczędność. O potrzebie oszczędzania pisał William Willett w swojej broszurze "Waste of Daylight" z 1907 roku.

Na początku chodziło o oszczędzanie energii potrzebnej do podstawowych celów jak oświetlanie domu. Pierwsi zmienili czas Niemcy, przesuwając wskazówki zegarka o godzinę do przodu, 30 kwietnia 1916 roku. Później oszczędzanie energii posłużyło do celów znacznie poważniejszych, takich jak produkcja broni. W 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych wprowadził obowiązek stosowania czasu letniego na okres wojny.

Zmiana czasu w Polsce

Pierwszy raz zmianę czasu wprowadzono w Polsce w okresie międzywojennym. Potem zmianę czasu wprowadzano w latach 1946-1949, 1957-1964. Od 1977 Polacy dwa razy w roku przestawiają zegarki. W ostatnią niedzielę października przesuwamy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, z 3 na 2. Na czas letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca i wtedy przesuwamy zegary o godzinę do przodu, czyli z 2 na 3. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2004 roku.

Czy dziś na zmianie czasu można zaoszczędzić?

W czasach Benjamina Franklina na zmianie czasu w Paryżu można było zaoszczędzić ok. 64 milionów funtów wosku. Pytanie o to, czy można zaoszczędzić na zmianie czasu na tle kryzysu ekonomicznego jest jak najbardziej uzasadnione. Badanie prowadzone w stanie Indiana w 2008 pokazały, ze zużycie energii w tym stanie, w okresie czasu letniego... wzrosło ze względu na dłuższe używanie klimatyzacji. Inne badanie, w stanie Kalifornia wykazało, że zużycie energii w czasie zimowym i czasie letnim jest takie samo. Z tego wniosek, że dziś zmiana czasu niekoniecznie wiąże się oszczędnościami.

Zamiana czasu w Europie i na świecie

W Unii Europejskiej czas letni wprowadza się i odwołuje na podstawie dyrektywy UE 2000/84/EC. Czas letni w UE jest wprowadzany w ostatnią niedzielę października o godz. 1 czasu uniwersalnego. Zegary przestawia się w zależności od strefy czasowej o godz. 22, 00:00, 01.00, 02:00, 03:00 czasu lokalnego o godzinę w przód. Czas letni odwołuje się w ostatnią niedzielę marca, o godz. 1.00. czasu uniwersalnego, przesuwając zegary o godzinę do tyłu, w oparciu o takie same zasady dotyczące strefy czasowej i czasu lokalnego jak przy zmianie zimowej. Jedynym państwem w Europie, które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Zamianę czasu stosuje na świecie ok. 70 państw, m.in. Kanada, Stany Zjednoczone, Rosja, część państw Azji i część państw Afryki. Istnieją państwa, które wprowadziły zmianę czasu, ale z niej nie korzystają. Jedynym państwem wysoko rozwiniętym niekorzystającym ze zmiany czasu jest Japonia.

Problemy

Przepisy wprowadzone przez Unię Europejską mają usprawnić komunikację, bo zmiana czasu wiąże się ze zmianą rozkładów jazdy pociągów i zmianą w rozkładach lotów. Wydłużenie lub skrócenie dni o godzinę wpływa także na nasz zegar biologiczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

aż chce się żyć ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

l dowcipy nie pomogą Tomku, gdy: wstajesz ciemno, wracasz z pracy ciemno ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydałoby się zatem coś zabawnego. Chyba trzeba wrócić do dowcipów na Grupach dyskusyjnych : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nadchodzi czas depresji. Darkness everywhere and nothing more - jak mawiał klasyk :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś damy radę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.